26 Януари 2025неделя01:35 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки Личен архив

Срещи

EЛВИРА ХРИСТОВА:

Чест е да учиш в Априловската гимназия

Нашите ученици се насочват предимно към юридически, филологически и стопански факултети, но в последните години се забелязва много успешен прием в медицински университети, казва директорът на НАГ

/ брой: 5

автор:Надежда Ушева

visibility 10048

ЕЛВИРА ХРИСТОВА е завършила Националната Априловска гимназия през 1997 г., паралелка "Български език и литература, риторика и журналистика". После учи "Българска филология", бакалавърска степен, и "Компютърна хуманитаристика", магистратура, в Софийския университет "Св. Климент Охридски", 2002 г. Същата година, след като завършва, се връща в Габрово със семейството си, което създава в София, и започва работа като учител по български език и литература в Априловската гимназия. От 2020 г. става неин директор. Има син на 25 г. и дъщеря на 20 г. Децата й са четвърто поколение априловци.

- Госпожо Христова, предстои патронният празник на най-старото новобългарско училище, което навършва 190 години. Как ще отбележите значимата годишнина?  
- Празника отбелязваме ежегодно на 14 януари (2 януари, стар стил). На този ден през 1835 г., точно преди 190 години, е отворило врати училището, чийто благодетел е Васил Априлов, и Националната Априловска гимназия днес е наследник на това първо училище. Исторически коректно е да кажем, че честваме 190 години от неговото създаване, а негов приемник е НАГ. Затваряло е врати само два пъти - по време на Априлското въстание и през Руско-турската освободителна война, когато е било превърнато в лазарет.


Всички празници тържествено отбелязваме във вътрешния двор, където се намират тленните останки на Васил Априлов, неговия гроб. Патронният празник е единственият, който ни извежда отвън, защото честваме събитие с национална значимост - първото новобългарско светско училище, и обществеността има възможност да се присъедини.
Тази година по повод юбилея ще съчетаем светския ритуал с църковно богослужение. Молебен ще отслужи Великотърновският митрополит Григорий точно в 12 ч. пред Паметника на Васил Априлов, тоест пред вратите на гимназията. След това предвиждаме тържествен педагогически съвет в актовата зала. Два часа по-рано, в 10, зад вратите на училището се случва интелектуална игра, която е създадена от наш ученик преди 14 години и той я завеща на идните випуски. Тя се организира от хуманитарната паралелка X "а" клас заедно с учителя по литература. Играта се казва "Шифърът на Априлов" по прототип на "Шифърът на Леонардо". Учениците се разделят на отбори, избрани на случаен принцип от всякакви възрасти, има и ментор, който е учител. Тази година сме поканили водачи, които са обществено значими личности, сред тях са кметът на общината, областният управител, ректорът на Техническия университет, директорът на Драматичния театър "Рачо Стоянов" в Габрово и актрисата Гергана Стоянова. Те ще водят пет отбора. С играта ще започнем, но тя се провежда при затворени врати.

- Освен на знаменателната дата, която бележи началото на Априловото школо, ще има ли други събития, посветени на юбилея?
- Ще разположим в рамките на цялата година много събития. На 27 март - Международния ден на театъра, зрелостниците ще поставят авторски спектакъл. Преди три години випуск 2023 г. по собствена инициатива създаде авторски спектакъл и го постави на сцената на ДТ "Рачо Стоянов". Оттук нататък всеки завършващ випуск прави постановка и традицията започна да се създава. Тази година той е натоварен с още по-голяма отговорност, защото самият випуск също е юбилеен - 150 години от завършването на първия випуск на гимназията. Първият й директор Райчо Каролев е раздал свидетелствата, първите документи изобщо по българските земи, които удостоверяват образователна степен
Традиционните Априлови дни на културата ще организираме в по-голям период - от 24 април до 24 май, за да дадем възможност на гости, творци и интелектуалци да се включат със семинари или като участници. В рамките на Априловите дни винаги от началото на 90-те години осъществяваме научни конференции, философски, исторически, литературни, спектакли, културни събития - дело на екипа на гимназията и на учениците най-вече.
За седми път ще проведем националния конкурс "История, патрони и дарители на моето училище" по инициатива на д-р Елена Сербенова, която живее зад граница. Тя е наследник на рода Рашееви, душеприказчици на Васил Априлов. Основателка е на американската фондация "Радетел", която е партньор на гимназията в провеждането на конкурса. Той вече е включен в националния календар за изяви и интереси на Министерството на образованието и науката.
На 29 юни предвиждаме тържествен концерт и отново датата не е избрана случайно. На този ден преди 150 години за първи път са раздадени дипломи на завършилите гимназията. След края на концерта в небето над площада ще се състои ефектно светлинно шоу в памет на благодетеля.
Празничните прояви ще завършат през ноември-декември, когато ще излязат от печат две издания. Традиционната "Денница" - хуманитарният сборник с ученическо творчество, който започва да се изписва от началото на 90-те години, брой 19, и книга за "Историята на Априловото училище и на Априловската гимназия", която също се подготвя. Тези събития инициираме всяка година, но сега ще са с по-голям мащаб. В навечерието на патронния празник ще излезе от печат и юбилеен вестник в чест на годишнината - "Априлови двери".
- Какъв е днешният профилиран облик на НАГ? С колко паралелки разполага и какви са те?
- Осъществяваме прием след седми клас в пет паралелки. Четири от тях са профилирани, тъй като сме държавна профилирана гимназия. Сравнително нова е професионалната ни паралелка "Бизнес администрация", професия "офис сътрудник". Редуваме прием в последните две години с професията "сътрудник в маркетингови дейности" от направлението "Маркетинг и реклама". Четири са профилираните паралелки. Едната от тях е хуманитарни науки (български език и литература и история), а в три се изучават профилирано чужди езици (английски, немски, френски, испански, руски език).

- Преди години имаше голям наплив да се учи в Априловската гимназия и кандидатстваха деца от цяла България, въпреки че трудно се влизаше. Сега има ли интерес?
- Интерес винаги има. Имиджът на училището е достатъчно висок и въпрос на чест е човек да учи в Априловската гимназия и сега, както и преди. Винаги правим много успешен прием, но, за жалост, в последните 2-3 десетилетия поради икономически и демографски причини учениците от други области осезателно намаляха. Преобладават от територията на Габровска област, от съседните общини - Севлиево, Трявна, Дряново. Визията, която сме заложили в стратегията си, е да работим по посока привличане на ученици от по-далечни места.                  
- Известно е, че голям процент от завършилите НАГ продължават обучението си в престижни университети и успешно се реализират в живота. Какви тенденции се наблюдават днес?
- Традиционно нашите ученици се насочват към юридически и стопански факултети, завършват филологии или се развиват в областта на изкуствата и културата, но в последните 7-8 години се забелязва много успешен прием в медицински университети. Това показва, че профилираното обучение, което предлагаме, е отлична основа за изборите и възможностите им - да открият какъв е потенциалът им и да използват високото качество на образованието, което гимназията предлага. По традиция нашите възпитаници са първенци в областните и националните кръгове на олимпиади. Постигат най-високите резултати от ДЗИ в областта. От 2017 г., с промените в Закона за предучилищното и училищното образование, се даде възможност във втори гимназиален етап - XI и XII клас, учениците да избират допълнителен профил. В избираемата профилирана подготовка нашите ученици имат възможност да  изучават задълбочено биология, математика, тоест дисциплини, които не кореспондират с хуманитарния облик на училището, но имаме прекрасни специалисти. И това засили може би още повече увереността на ученици, които иначе се обучават в чуждоезикови профили, да изберат реализация в медицината. Това е интересна и досега успешна тенденция.
- Имате ли трудности, с които се сблъсквате като директор?
- Отговорността е голяма, защото Националната Априловска гимназия е образователна, но и културна институция. Трудностите са предизвикателства в името на високата цел. През последните две години реализирахме успешно два от трите етапа на инвестиционния проект за модернизация и реставрация на сградата. Беше готов отдавна, но нямаше финансиране и бях доста настоятелна в търсенето на средства. Средства бяха отпуснати не само от МОН, но и от Министерството на културата.
Историческата сграда на гимназията е паметник на културата с национално значение. Успяхме да осъществим нещо наистина грандиозно - реставрация на фасадата, подмяна на покривите и дограмата, сутеренните и дворните пространства. Изключително скъпо и отговорно начинание. Финализирахме го в началото на миналата година и в момента сградата сияе и е с освежен облик.
Разполагаме с два много добре оборудвани компютърни кабинета, мултимедия във всяка класна стая, подвижен компютър. От тази учебна година стартирахме пилотен проект с ученици от девети клас - обучение по модела "1:1" (едно към едно - устройство за всеки ученик) в Google Workspace. На тези ученици са раздадени chromebook устройства и екипът от учители, които преминаха през обучения, се опитва да създава дигитално учебно съдържание и учениците да работят през устройствата. Критични сме към всякакъв вид иновации, което е присъщо за нашия екип, и смятам, че трябва да е така. Не копираме и не приемаме наготово модели само защото в момента са актуални. Първо изследваме в каква степен да използваме иновацията или дали тя изобщо е приложима. Експеримента ще отчетем и анализираме в края на учебната година и ще решим дали да продължим.

Кабинетът отваря фискалния резерв

автор:Дума

visibility 4864

/ брой: 15

Скандал заради церемонията на Тръмп

автор:Дума

visibility 5036

/ брой: 15

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 4875

/ брой: 15

САЩ затвориха границата с Мексико

автор:Дума

visibility 4404

/ брой: 15

И Фицо заговори за преврат на опозицията

автор:Дума

visibility 4466

/ брой: 15

Кой ще плаща сметката

автор:Евгени Гаврилов

visibility 5030

/ брой: 15

Во кратце и со кротце

visibility 4908

/ брой: 15

По братски

автор:Таня Глухчева

visibility 4913

/ брой: 15

Ще изпълним със смисъл фразата „социална държава”

автор:Дума

visibility 4608

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ