Трудни истини
/ брой: 27
Димитър Стоянов
Изгледах внимателно телевизионното участие на новия-стар министър на отбраната Запрянов и първият въпрос, който възникна у мен, е: толкова ли е трудно да се говори само истината? И много ли е да искаме всеки да носи отговорност за действията си, защото Запрянов беше в дъното на усилията за покупката на F-16 на всяка цена?
Първо, меко казано, невярно твърдение на министъра беше, че F-16 Block 70 е най-добрият избор по отношение „цена-способности”. Интересно ми е на каква база Запрянов е стигнал до този феноменален извод, а именно, че 16 самолета за над 5 млрд. лв. (плюс ДДС и мито) са по-добър избор от 20 самолета за 3,5 млрд. лв. при сравнително сходни бойни възможности. За гигантската разлика в разхода по инфраструктурата няма да говорим.
Второто невярно твърдение е, че самолетът F-16 е избран от „голяма техническа комисия“. Дали министърът може да покаже протокол от работата на тази голяма комисия, която уж еднозначно е определила Block 70 за по-добрия избор? Подсказвам, такъв просто няма, защото няма и такъв „технически” избор. Изборът бе чисто политически. Запрянов трябва добре да го помни това. Ако е „забравил”, може да пита тогавашния шеф на Комисията по отбрана в НС Константин Попов, който поне призна преди шест години, че изборът е политически.
Третото невярно твърдение е, че България ще разполага с най-модерния изтребител на Балканите. Верно ли?! Гърция и Хърватия закупиха и получиха Rafale R3F. Сърбия си чака своите Rafale. Румъния и Гърция сключиха договор за доставка на F-35A, а Турция води разговори за 40 броя Eurofighter от най-новия стандарт. В действителност, нашите ВВС бяха оженени (по сметка, ама не в наша полза) за самолет 4-то поколение за следващите 40-50 години, докато другите страни ще разполагат със самолети 4,5-то и 5-то поколение.
Но не трябва да се изненадваме от нищо. В периода 2017 - 2019 г. Запрянов направи и невъзможното България да купи F-16. Нека сега не замазва, а да си носи всички отговорности.
Фейсбук