25 Февруари 2025вторник01:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Без резултат

/ брой: 227

автор:Евгени Гаврилов

visibility 6650

Бумът на пазара на жилищни кредити продължава с пълна силна и през октомври. Това е първият месец на действие на новите мерки на Българската народна банка (БНБ), насочени към кредитополучателите. От самото начало управителят на централната банка Димитър Радев предупреди, че целта не е да се слага спирачка на кредитирането, но в случая данните не показват дори сигнал за някакво движение в посока на охлаждане. Дори обратното - става дума за ускорение.
Според банковата статистика годишният ръст на жилищното кредитиране се ускорява до 26,5% - най-високото му ниво през последните 15 години. За сравнение, миналия месец годишният ръст на жилищните кредити беше 25,9%. През август той бе 25,5%, през юли - 25,1%, а през юни - 24,8%.
В абсолютни суми жилищните кредити нарастват до 24,13 млрд. лв. към края на октомври, показва статистиката. Това е с над 500 млн. лв. повече спрямо септември 2024 г. и с над 5 млрд. лв. повече спрямо същия месец на предходната година (октомври 2023 г.).
Потребителските кредити нарастват по-умерено - с 15% на годишна база, до 19,16 млрд. лв. към октомври 2024 г. За последния месец обемът им се увеличава с около 200 млн. лв.
От около година насам икономисти алармират, че ситуацията на жилищния пазар в най-големите градове в България - особено в София, не е здравословна. Дълго време БНБ твърдеше, че, въпреки данните за ръст на кредитирането, проблемът не е твърде сериозен и няма прегряване. Въпреки това през есента централната банка реши да въведе мерки, насочени към кредитополучателите, които влязоха в сила от 1 октомври. Те предвиждат: съотношението между размера на текущите плащания по кредита (месечната вноска) и месечния доход на кредитополучателя при отпускане да не надвишава 50%; размерът на кредита да не е над 85% от стойността на имота, който служи за обезпечение; максималният срок по договора за кредит да не бъде по-дълъг от 30 години.
Управителят на БНБ Димитър Радев многократно заявяваше, че целта на мерките не е "стагнация" на пазара на жилищните кредити, а само овладяване на експанзията. Явно стремежът за нейното овладяване засега не дава резултат.

Палежи и ранени полицаи на протест на "Възраждане"

автор:Дума

visibility 2912

/ брой: 36

Синдикатите са недоволни от ниския ръст на заплатите

автор:Дума

visibility 2871

/ брой: 36

1000 лева гаранция за заловената с подкуп директорка

автор:Дума

visibility 2825

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2846

/ брой: 36

С 13 на сто са увеличени средствата за общините

автор:Дума

visibility 2850

/ брой: 36

4,20 лв. месечно взима банката за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 2824

/ брой: 36

ТЕЦ "КонтурГлобал" отново съкращава работници

автор:Дума

visibility 2868

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2846

/ брой: 36

Орбан обвини веригите за скока на цените

автор:Дума

visibility 2798

/ брой: 36

Огромен албански флаг се развява край Скопие

автор:Дума

visibility 2833

/ брой: 36

Пробив в Австрия за сформиране на кабинет

автор:Дума

visibility 2764

/ брой: 36

Прекалихте

автор:Атанас Зафиров

visibility 2774

/ брой: 36

Битка срещу фанатизма

visibility 2898

/ брой: 36

Туризъм - тъпизъм - идиотизъм

visibility 2837

/ брой: 36

Търсят се 200 000 души за работа по морето

автор:Дума

visibility 2754

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ