18 Ноември 2024понеделник04:57 ч.

В СОФИЯ НАТО РЕШИ ДА УДАРИ РУСИЯ

Разрешението на пакта Украйна да използва западни оръжия срещу територията на Руската федерация не гарантира значителна промяна в общия стратегически баланс

/ брой: 103

visibility 5134

Антон Трофимов,
Взгляд


Опитите на Зеленски да въвлече НАТО и неговите съюзници в пряк конфликт с Русия срещнаха подкрепата на Запада. Засега обаче все още има трезви глави дори сред евро-атлантическите „ястреби“.
„През последните две години станахме свидетели на ужасен конфликт, който ще приключи, ако САЩ и техни съюзници спрат доставките на оръжия и насърчат мира“, каза Маргарет Кимбърли, изпълнителен редактор на Black Agenda Report. И тя призна, че през март и април 2022 г., когато турското правителство организира мирни преговори между Украйна и Русия, тази възможност бе пропусната, защото НАТО ги е провалила.
Такива призиви се чуват все по-често на Запад, но само от гражданското общество. Колективният Запад вижда прокси войната с Русия като начин за защита на режима в Украйна и като възможност да държи Москва прикована към украинските граници. Ала риториката на „ястребите“ днес се промени драматично. Сега те плашат не с поражението на Киев, а с измислените от тях „руски планове за окупация на Европа“.
На Кремъл му омръзна да коментира подобни идиотски изказвания. А и европейците вече не вярват на тях. Но методите, по които работят западните журналисти, се променят много бавно.
„Би било трудно за Русия да контролира толкова огромни територии в днешна Украйна. Но си струва руснаците да получат контрол над украинската отбранителна индустрия и селското стопанство. Тогава Москва ще укрепи въоръжените си сили, Русия ще застане на границите на НАТО (Полша, Словакия, Унгария и Румъния) и ще бъде готова да повтори кампанията си срещу Берлин през Втората световна война“, фантазира чехът Лидовки.
Този манипулативен подход разкрива желанието на западните политици да получат съгласието на избирателите си за разширяване на прокси войната с Русия. Възможностите на Зеленски обаче са почти изчерпани и поражението на Киев се очертава все по-ясно. Затова даденото разрешение на Украйна да използва получените оръжия, за да удари руската територия, вече не плаши Вашингтон и Брюксел. Напротив, този сценарий се пропагандира все по-активно.
В същото време НАТО се опитва да избегне обвиненията, че е въвлечена в конфликта. Това най-добре демонстрира генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на Парламентарната асамблея на Алианса в София. В българската столица той каза: „НАТО не трябва да има свои сили на земята или във въздушното пространство на Украйна. Западните оръжия, дадени на Украйна,  престават да бъдат наши и вече са украински, защото Украйна има право на самоотбрана. Това означава, че Киев може да ги използва за нападение срещу военни цели в Русия, които се използват за атаки на украинска територия...“

Столтенберг се обърка в своята лексика

А можеше да го каже открито, и то да звучи така: „Ще позволим на Украйна да удари всякакви цели в Русия, защото се страхуваме да го направим сами...“
Днес западните политици не могат да си позволят такава откровеност. Но всичко ще се промени, когато руската армия напредне още на запад и поражението на Киев стане въпрос не на месеци или седмици, а на дни. Тогава Брюксел ще реши, че оръжията им, доставени на Украйна, могат да бъдат заловени от руснаците. И понеже самите украинци не могат да ги защитят, това ще трябва да го направят войските на НАТО.
Северноатлантическият алианс все повече осъзнава опасността от подобни вербални упражнения, защото руснаците се дразнят от постоянните заплахи и са готови да реагират превантивно на тях. А и целият свят разбра

на какво е способна руската армия

„Разрешението на НАТО Украйна да използва западни оръжия срещу цели в Русия не гарантира значителна промяна в общия стратегически баланс“, посочва Hong Kong Asia Times.
Това заключение не е новина за политиците и военните в Европа и САЩ. Затова те се колебаят: от едната страна на везната е възможността Русия да бъде прикован, от другата - рискът от ескалация на конфликта. Но при ескалация Западът почти сигурно ще загуби от страните в глобалния Юг, които са готови да се обединят срещу него.
Може би затова германският канцлер Олаф Шолц призна, че

Украйна може да не стане член на НАТО до средата на XXI век

Той все още забранява и доставката на ракетите с голям обсег на действие „Таурус“ на Украйна.
Ясно защо. Защото Германия се намира най-близо до руската граница. И тя разбира: щом оръжията й започнат да поразяват цели в руската пустош, руснаците ще отговорят бързо и грубо.
Унгарският премиер Виктор Орбан много добре разбира тази опасност и затова призна пред радио „Кошут“: „Нашите юристи проучват как Унгария може да остане член на НАТО и в същото време да не участва в действия на НАТО извън територията на Алианса. Това е нещо, което унгарската дипломация трябва да реши...“

Брюксел и Вашингтон не харесват унгарското неподчинение

И вместо да успокоят своите „ястреби“, те искат да накажат пацифистите в НАТО. Един от тях - полският външен министър Сикорски, заплашително каза: „Трябва да се откажем от консенсуса за санкциите, защото една от страните членки се противопоставя на санкциите. Това трябва да се счита за престъпление и да бъде разследвано от европейските прокурори..."
Възможно е поляците или чехите, които са в авангарда на антируската политика, да направят същото с противниците на пряката намеса на НАТО в украинския конфликт. Вероятно наивно се надяват, че случи ли се нещо лошо, ще се скрият зад гърба на германците, французите и британците.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ