18 Ноември 2024понеделник18:23 ч.

Фалшиви сайтове мамят с бързи кредити

Съмнителни фирми събират такси за разглеждане на документи

/ брой: 144

автор:Дума

visibility 1874

Увеличават се измамите на хора, търсещи бързи кредити, от фирми-фантоми, предупредиха от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК). По информация от контролните органи измамници все по-често създават фалшиви интернет сайтове и обяви, в които използват търговски марки и други отличителни знаци на легитимни компании, предоставящи потребителски кредити. Най-често използваните данни са Единен идентификационен код (ЕИК) на компанията, номер на вписване на фирмата в Регистъра на финансовите институции, адрес, кредитна документация с подпис на представляващия, в това число и Стандартен европейски формуляр с информация за отпусканите кредити.
Измамниците се представят за служители на компаниите, отпускащи кредити и заблуждават потребителите, че ще им съдействат за финансиране, както бързо и лесно одобрение. Целта на измамниците е от хората да бъдат събрани такси за разглеждане на документи или за отпускане на кредит, или да бъдат събрани лични данни.
От АОНК призовават потребителите да бъдат особено внимателни и дават някои съвети, които да им помогнат да отличат легитимните компании, които предоставят бързи заеми, от измамниците. Важно е да не се доверявате на нелегитимни сайтове, избягвайте посещения в набързо сглобени и непрофесионално изглеждащи сайтове. Избягвайте обяви в групи в социалните мрежи, страници за малки обяви, хартиени обяви с телефон, залепени на гаражи, спирки и прочие, предлагащи отпускането на кредити от съмнителни фирми, бързо и сигурно одобрение. В никакъв случай не се съгласявайте да плащате такси за одобрение, за писане на документи или други. Точно по този начин измамниците целят да се доберат до средствата на потребителите, посочват от АОНК. Легитимните компании от бранша имат процедури, които не изискват от клиентите да плащате за кредитна оценка, за одобрение или за изготвяне на договор за кредит, посочват от браншовата организация.
Документ за самоличност (най-често лична карта и “селфи” с лична карта при онлайн процедура) се предоставят преди, а не след одобрение за договор за кредит, обясняват от АОНК. Няма как имената на юридическите лица, с които сключвате договор, да са изписани само на латиница - в общите условия и цялостната документация те трябва да присъстват и на кирилица, допълват от организацията.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1102

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 367

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 355

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 394

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ