18 Ноември 2024понеделник16:04 ч.

Акценти

Талисманът, който не разбраха...

Зад определението "липса на художествени достойнства" на едно произведение днес много често се крият политически мотиви

/ брой: 120

автор:Боян Бойчев

visibility 1541

Боян БОЙЧЕВ



Не си спомням изпит по български език и литература, независимо дали за седми или дванадесети клас, когато ученици и родители да са били доволни от темата за есе/интерпретативно съчинение или от текста за преразказ. Тази година не прави изключение, само че този път под ударите на злобата, завистта и вулгарната политкоректност попадна не само текстът, но и самият автор.
Действително, разказът "Талисманът" на Красимир Бачков, който преразказваха седмокласниците тази година, можеше и да мине само с традиционното мрънкане (колко е труден за преразказ, видите ли!), ако не беше излязла наяве политическата позиция на автора. Един бърз поглед към профила му във фейсбук и всички соросоиди - писатели, журналисти и какви ли още не, гракнаха, че не отговаряла на правилната линия. Защо разказ на писател като него, хулещ НАТО и Европейския съюз и призоваващ за излизане от тях, стига до подрастващите? Освен това бил и учител! Така ли ще ги възпитаваме: в евроскептицизъм и антиатлантизъм? Макар че в самия разказ няма никакви политически послания, а само състрадание към едно дете в инвалидна количка...
Но върхът беше гостуването в предаването "Култура.БГ" по БНТ на Емануил Видински и Радослав Бимбалов. Толкова много помия се изля през екрана... Със самочувствието на недостижими литературни корифеи те успяха да охулят и автора на текста, и МОН, и българското училище, и 9 септември, и в. ДУМА... И сред всички изговорени слова за слаби художествени достойнства на разказа, за липса на критерии, в предаването се стигна до ключовия момент, обясняващ всичко - политическите възгледи на автора (при това учител!) били притеснителни.
Човек има правото да харесва или не творчеството на даден поет или писател и оценката често пъти е доста субективна. Да, въпросният текст не е най-гениалното творение. И това си има обяснение. Писан е по поръчка, специално за банката с текстове за изпита след седми клас, по предварително зададени критерии. Всеки писател знае колко трудно е това. Още повече, че на учениците бе предложен в редактиран вариант и под друго заглавие (оригиналният разказ се казва "Обсидиан"). Не може заради това да бъде охулван даден писател. Целта на текста след седми клас не е да разкриеш художествени достойнства, а да покажеш умения по български език - да преразказваш правилно с всичките изисквания, да спазваш книжовните норми при писане... Още повече това са деца, които преживяха две години пандемия, а да преразказваш онлайн някак не се получава добре, не мислите ли? Иначе прекрасни класически разкази има включени в учебната програма по литература, където вече говорим за литературен анализ.
И понеже стана дума за учебна програма, как биха реагирали въпросните апологети на либерализма, ако там бе останало например стихотворението "Червените ескадрони" на гениалния Христо Смирненски, по което учениците да пишат есе? И как би разстроило русофобските чувства на господата да се напише интерпретативно съчинение по "Москва" (пак на Смирненски)? Или да се анализира пламенната публицистика на Ботев? От години знакови творби на класици на българската литература са отхвърляни, преиначавани, премълчавани заради политически възгледи. Спомням си, преподавах Вапцаров, когато ученик се изцепи от задния чин: "Тоя защо го учим, като е мръсен комунист?"
Между другото, Красимир Бачков не е случаен автор, както се опитаха да го изкарат. Утвърден през годините писател, има издадени книги със стойностни разкази, романи, носител на литературни награди, редактор в сп. "Антимовски хан". Да, не е в светлината на медиите, не е сред натрапените "модерни" автори, не разчита на масирана реклама и чужди грантове, не следва "правилната" политическа линия, не е защитник на неолибералните ценности (каквото и да значи това лишено от смисъл понятие) и поради тази причина не е чест гост на културни предавания.
Както не са гости на такива предавания много талантливи автори, създали стойностни произведения, но останали днес в забрава само защото върху творчеството им някой е сложил клеймото "соцреализъм".
Вината на Красимир Бачков беше, че засегна соросоидите, които са "вечно в прожекторите и новините", и те скочиха като ужилени... Да жилят...
Удобното оправдание "липса на художествени достойнства" днес много често скрива политическа разправа с автора на дадено произведение заради възгледи, неотговарящи на "светлото евроатлантическо бъдеще". Извинете, но това не ви ли намирисва на тежка диктатура, на обикновен фашизъм?
Казват, че днес имало свобода на словото. Но за какво е тя, когато няма чуваемост?!
В разказа момичето оздравява благодарение на талисмана. Ала има случаи, когато и талисман не може да помогне...

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ