Силата на преговорите
/ брой: 74
Любомир Кючуков
На този етап е ключово започването на реални преговори между воюващите страни - Русия и Украйна. Практиката показва, че често достигането до преговори е не по-малко трудно от воденето на самите преговори.
Войната продължава, но в момента се отвори паралелно поле за търсене на край на конфликта - политическото, дипломатическото, т.е. появи се възможност за алтернатива на ескалацията на военните действия, която в продължение на 3 години на практика отсъстваше. И независимо от продължаването на бойните действия, динамиката в момента се премести в политическото поле.
Преговорите между САЩ и Украйна са финансово-икономически. От друга страна, са разговорите между САЩ и Русия, които са геополитически. Без директни преговори между Украйна и Русия обаче решение трудно може да се постигне. Един от основните проблеми в случая са териториите.
Винаги в такива случаи, ако има общо съгласие, то е съгласие, постигнато на базата на огромни компромиси от всички страни. Това е въпрос на резултата от преговорите.
Вторият важен въпрос са гаранциите за това, че войната няма да се възобнови след евентуалното примирие.
Тук вече не говорим на практика за членство на Украйна в НАТО. Актуалната идея от доста време насам са мироопазващи сили след подписването на споразумение, но това изглежда изключително трудно постижимо, защото, за да спре огънят, трябва да има споразумение, а за да има споразумение, трябва да има преговори и съгласие на Русия. Трудно може да се очаква, че Русия ще се съгласи с разполагането на войски на НАТО в Украйна. Ако се разположат в Украйна такива сили, те няма да бъдат мироопазващи и няма да бъдат в условия на примирие, а ще са по-скоро контингент в условията на продължаващи военни действия. Ето защо намирането на взаимно приемливо решение за гаранциите се очертава като ключовия въпрос.
Европа изпадна, защото в нито един момент не предложи алтернативно решение за край на войната. Нямаме визия за това кога и как свършва тя. Единствено залагахме на победа във войната с военни средства, но виждаме, че нашата позиция се промени през годините. Затова инициативата отиде другаде - в САЩ.
Пред БНР