19 Ноември 2024вторник01:49 ч.

снимка: Фокус

Сигнал от "Активни потребители": Нелоялни практики във видеоигрите застрашават и децата ни

автор:Дума

visibility 4462

Повече от половината потребители в ЕС играят видеоигри. Те са най-популярни сред децата, като над 84% от тях са на възраст от 11-14 години. През 2020 г. покупките по време на игра генерират в световен мащаб повече от 90 милиарда лв., което представлява около една четвърт от приходите на гейминг индустрията. Секторът за видеоигри генерира повече приходи от киното и музикалната индустрия взети заедно.

На 12 септември Асоциация "Активни потребители", заедно с Европейската потребителска организация и още 21 потребителски организации от държави членки на ЕС подадоха сигнали до Комисията за защита на потребителите, националните органи и Мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите относно нелоялните практики на водещи компании за видеоигри. Популярните игри като Fortnite, EA Sports FC 24, Minecraft и Clash of Clans се играят от милиони потребители годишно, но какъв е проблемът?

През последните години компаниите за видеоигри развиха бизнес модели, които разчитат все повече и повече на покупки вътре в играта, сред които са и дигиталните валути. При преглед на 50 от най-популярните видеоигри през 2023 г. се оказа, че 21 от тях (42%) предлагат дигитални валути. От тези 21 игри, които предлагат дигитални валути, 8 са подходящи за деца до 12 години.

Според направения от Европейската потребителска организация анализ** бяха открити нарушения на европейските разпоредби за защита на потребителите. В сигналът се разкрива как индустрията за видеоигри подвежда потребителите да харчат повече по време на игра чрез използването на дигитални валути. Липсва прозрачност относно цените на дигиталните валути - трудно е да се пресметне колко струва единица от дигиталната валута в лев, не е разрешено да се купи определено количество валута, а трябва да се плати за пакет. Много геймъри споделят, че предпочитат да плащат директно с истински пари, но нямат тази възможност.

Участниците в игрите са и обвързвани с неравноправни клаузи в полза на разработчиците. Децата са по-уязвими към тези манипулативни тактики. Данните показват, че децата в Европа харчат средно 80 лв. на месец за покупки вътре в игри. Макар децата да са главните потребители на видеоигри, те имат ограничена финансова грамотност и е лесно да бъдат подведени.

Асоциация "Активни потребители" призовава Комисията за защита на потребителите и Мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите да гарантират, че търговците играят по правилата и да осигурят на потребителите безопасна среда за игра.

Тези проблеми обаче не са присъщи само за този сектор, те могат да бъдат открити и в социални медийни платформи или в други пазари. Европейската потребителска организация вече посочи през 2021 г., че в TikTok също не е ясно колко струва виртуалната валута.

Източник:Фокус

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ