18 Ноември 2024понеделник10:49 ч.

Икономисти:

България изостава драстично с инвестициите

Високият ръст на заплатите и ниската производителност прави икономиката неконкурентоспособна

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 4076

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката й да стане много неконкурентноспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават сериозно спрямо съизмерими държави като Румъния и Хърватия. Това са изводи, направени от икономисти на втората годишна конференция, организирана от Съвета за икономически анализи към МС. Съветът обединява международно признати икономисти и изготвя независими анализи по ключови проблеми.
"Темпото на нарастване на заплатите надхвърля сериозно това на производителността. В същото време на пазара на труда има много сериозни дефицити и фирмите са принудени да се надпреварват със заплати. Това създава много сериозни рискове за конкурентоспособността на икономиката", коментира Джеф Готлиб, старши регионален директор на МВФ. Въпреки растящите разходи за труд, номиналните заплати остават сравнително ниски спрямо ЕС и сближаването на доходите е бавно, защото няма какво да дърпа икономиката напред.
Според Готлиб на този фон е ключово България да използва потенциала на икономически неактивните млади хора, чийто дял е висок. Прекалено голяма е и ножицата в образователните резултати на учениците спрямо средноевропейските и тези на новите страни-членки, необходима е смела реформа, включително във финансирането на образованието.
Ключово за растежа ще бъде увеличаването на инвестициите.
"България изостава сериозно по ниво на общите инвестиции спрямо съпоставими страни в ЕС като Румъния и Хърватия", коментира доц. Калоян Ганев, член на съвета и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”.
Нивото на инвестиции е особено ниско инфраструктурата. При тези инвестиции се наблюдава силна отрицателна тенденция в периода след 2015 г. и към 2023 г. те са на най-ниските си нива за последните 2 десетилетия.
"Трябва да бъде повишено както нивото на публичните, така и нивото на частните инвестиции", коментира Десислава Николова, старши икономист в Световната банка.
Публикуваният м.г. икономически меморандум за България на банката показва, че при запазване на настоящия темп на растеж, без амбициозни реформи, Брутният вътрешен продукт на глава от населението няма да достигне средноевропейските нива в следващите 15 години.
"За да се стигне до наваксване на доходите, е необходим растеж на икономиката от порядъка на 4% от БВП, коментира Николова. Това няма как да стане без рязко подобряване на общата факторна производителност, човешкия капитал и инвестициите", допълни Николова.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 2127

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 2173

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 2252

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 2136

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2306

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 2006

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2291

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 2293

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 2201

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 2062

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ