14 Юли 2025понеделник21:46 ч.

Обречен диалог

/ брой: 96

автор:Юри Михалков

visibility 8427

Последните два-три дни усилено се заговори за подготвяни руско-украински преговори за мир в Истанбул на 2 юни. Окончателно потвърждение за провеждането им още няма, но дори и да се състоят, почти е изключено те да доведат до договорености за траен мир.
Много ще се радвам да бъда опроверган, но реалността няма да ме зарадва. Просто изразените до момента позиции на Москва и Киев са "на нож" една спрямо друга.
Вярна на принципната позиция да се изкоренят дълбоките причини за конфликта, Русия предлага няколко мерки, от които ключови са "писмено“ задължение на НАТО да не се разширява на изток, неутралитет на Украйна, а също премахване на дискриминационните закони срещу рускоговорящите в Украйна. Всъщност тази позиция на Москва е добре известна на Запада още от началото на конфликта в Украйна и тя е напълно съзвучна с геополитическото й верую за неделимостта на европейската сигурност - или за еднаква безопасност за всички, не само за "свои" и за сметка на другите. Русия настоява още за премахване на санкциите и размразяване на руските активи на Запад, които са нови, но не и нелогични искания.
За разлика от нея Киев и Западът искат не изкореняване, а замазване, маскиране на първопричините за конфликта с предложението им за временно примирие. Украинската армия понася тежки загуби и целта на този подход е тя да се посъвземе с примирието и новите помощи от Запада, за да продължи след време бойните действия. Освен това нито Киев, нито Западът демонстрират готовност поне да дадат ухо на ключовите руски искания. Да сте чули НАТО да е взела решение да хлопне вратата си за членство на Киев? Или да му наложи неутрален статут? 
Освен това както НАТО, така вече и ЕС са поели по опасния път на милитаризиране за евентуален сблъсък с Русия към края на десетилетието, за да попречат на евентуалното легитимно преизбиране на Путин. Западните страни разрешиха на Киев да използва ракетите им с голям обсег за удари дълбоко по руска територия, Германия ще финансира производството на такива оръжия в Украйна, а канцлерът й Фридрих Мерц смята, че войната трябва да продължи по-дълго с цел изтощение на Русия. И евентуално нейния разпад. Не ви ли прилича на Борис Джонсън с неговия призив от 2022 г. към Киев да воюва, а не да преговаря в мегаполиса на Босфора. 
А дори сега Киев да кандиса в Истанбул със загубата на територии, това пак няма да е изкореняване на първопричините за войната.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ