Станимир Михайлов:
Болници източват Здравната каса
Открити са нарушения за над 500 000 лв., обяви управителят на НЗОК
/ брой: 3
"Има болници, които източват Здравната каса и затова парите за здраве никога не стигат. За една година от НЗОК са поискани над 14 милиона лева". Това обяви управителят на НЗОК Станимир Михайлов в тв интервю.
По думите му за една година здравните заведения са натрупали надлимитна дейност в размер на 104 млн. лв., като обемите на отчетената дейност рязко са скочили. Средният процент за извършени хоспитализации е 9,6%, без да има рязък скок на заболеваемостта и без да има епидемия. Според Михайлов може да се направи обосновано предположение за засилена патология при отчитането на определени клинични пътеки - стремеж да се отчита лечение на пациентите по по-скъпи пътеки, отколкото може да бъде.
"Открити са нарушения за над 500 000 лв. в районните здравни каси. Най-много са те в София, Пловдив и Благоевград. От някъде изтича информация за това кога болниците ще бъдат проверявани от страна на Касата и те коригират някои от показателите", подчерта той.
Михайлов се закани, че НЗОК ще се мобилизира и ще запуши дупките, откъдето изтичат пари. Когато има проблем, първо трябва да го решим и след това да търсим кой е виновен, категоричен е той.
"Много важно е да има приет бюджет за здраве. В новия финансов план на държавата за догодина се гарантират повече средства за болниците и най-вече за профилактика.
Михайлов се надява още с парите в него да се намали доплащането от страна на пациентите. "Бюджетът на Здравната каса за следващата година запазва политиките, провеждани през тази. В него са заложени разходи за над 9,5 милиарда лева, което е с 16,4% повече спрямо тазгодишната рамка", пресметна Михайлов.
"В тези несигурни времена трябва да бъдем много предпазливи с нови дейности, които залагаме в проектобюджета. В момента той е балансиран. Бих го нарекъл и предпазлив. Съобразили сме се с всички обстоятелства, които са настъпили през тази година", посочи Михайлов.
Той обясни още, че в бюджета ще бъдат заложени до 5 милиона лева за биомаркерна диагностика на онкологични заболявания, но все още не е ясно за кои конкретни заболявания ще се заплащат такива разходи.