21 Февруари 2025петък01:10 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Опасен вредител по овошките е вече на 80% от територията на страната

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 16352

Черната златка вече е обявена за икономически важен вредител и до 15 февруари Българската агенция по безопасност на храните трябва да излезе с програма за растителна защита от вредителя. Това съобщи пред agri.bg Цветан Цеков от Браншовата камара "Плодове и зеленчуци". "Документът се подготвя с нашето участие и трябва да се представи в Министерството на земеделието, за да може да се върви към създаването на национална програма, по която производителите могат да бъдат подпомогнати по подобие на програмите за теления червей по картофите и миниращия молец по доматите", уточни той.
От думите му стана ясно, че в момента изборът на препарати за растителна защита за този вредител е силно ограничен. Много от тях нямат регистрация, съществуват и такива, които са изключително тежки. Те могат да свършат работа, но са спрени от производство. В този случай дори няма вариант да се иска дерогация за препарати, спрени от производство.
"Черната златка се среща почти повсеместно и може да се открие върху около 80% от територията на страната", уточни Цеков.
За стопаните от съществено значение е какъв финансов ресурс ще бъде отпуснат на декар, за да водят ефективна борба с черната златка и ограничаване на действието й.
По груби оценки подпомагането, от което имат нужда родните овощари, за да проведат ефективна борба с неприятеля и да ограничат неговото разпространение, трябва да е в диапазона 250-300 лв./дка.
Черната златка е един от най-опасните неприятели в разсадниците при производството на посадъчен материал. Вреди и в овощните градини, особено на по-младите насаждения. Тя напада още сливите, прасковите, черешите, вишните, зарзалите и глога.

Проектобюджетът претърпя спешен ремонт заради пенсиите

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 34

Вдигат акциза на цигари

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 34

Докато премахват такси по кредитите, банки вдигат лихвите

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 34

Заплашиха висш политик в Скопие

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 34

И в Гърция започна бойкот на магазините

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 34

Сърбия и Русия срещу „цветните революции“

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 34

Накратко

автор:Дума

visibility 902

/ брой: 34

Първият тест

автор:Александър Симов

visibility 907

/ брой: 34

За Левски и каузите

автор:Барбара Пейчинова

visibility 894

/ брой: 34

САЩ и Русия на 2 писти

автор:Юри Михалков

visibility 903

/ брой: 34

"Бързият убиец" е 100 пъти по-силен от хероина

visibility 908

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ