18 Ноември 2024понеделник05:02 ч.

Продаваш евтино - глобяват те!

/ брой: 153

автор:Аида Паникян

visibility 3113

Чии интереси би трябвало да пази Националната здравноосигурителна каса? Малцина вероятно знаят, че още при създаването си касата бе планирана като обществена, сиреч - да пази интересите на потребителите на здравни услуги. На хората, които внасят всеки месец осигуровки. Касата всъщност трябва да пази добре и да управлява разумно точно тези пари.
Но с времето тя се превърна в държавна структура, във враг на здравноосигурените и на пациентите, които се нуждаят от лечение и от лекарства. Затова все като я глобят за едно или друго, хората си казват: "Браво, и вие си намерихте майстора!" Но този път човек би се чудил защо са глобили касата, която се е опитала да защити интересите на здравноосигурените, на хората, които плащат за здраве. Оказва се, че тя била нарушила Закона за защита на конкуренцията. Защото едностранно е решила и наложила на аптеките цени за продажба на лекарства от собствения си списък с много по-ниска надценка. Видите ли, за пръв път касата е решила да защити интересите на добросъвестните си платци и не дала на търговците възможност за още по-големи надценки. Не че лекарствата ни са евтини. Много пъти сме обяснявали, че фармацевтичните фирми продават в България продуктите си на най-ниски цени, но 20-процентният ДДС и купищата надценки при търговец на дребно, търговец на едно и прочее ги оскъпяват. И така редовият българин пие едно и също хапче като редовия французин или грък например, но на нашенеца то му струва неколкократно по-скъпо. И ето, веднъж да се случи и българинът да пие хапче на поносима цена и... хоп - глоба на касата. А тези пари за глобата са всъщност пак от моите, от твоите, от нашите здравни осигуровки. За които финансовият министър все твърди, че не стигат за здраве. 
Вероятно НЗОК е нарушила по някакъв начин някакъв закон. Въпросът е защо законите са направени в ущърб на потребителите? В ущърб на пациентите и на болните, които и без това заради болестта си са и бедни? Защо са недообмислени и когато са правени, чии интереси са били защитавани - на здравноосигурените или на търговците на лекарства? Може да се зададат още много въпроси в този ред на мисли. Но комай лесният отговор е: "Пазарувайте си лекарства от съседните държави, където ДДС върху медикаментите е нисък." КЗК не може да глоби румънските или гръцките аптеки за нелоялна конкуренция, а и касата ще си спести 30 хил. лв. за следваща санкция.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ