18 Ноември 2024понеделник07:39 ч.

Елена Йончева настоява да получи информация от Урсула фон дер Лайен за оградата по границата с Турция

автор:Дума

visibility 2107

Елена Йончева настоява да получи разяснение от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за начина, по който може да се финансира оградата по границата на България с Турция. Това заяви евродепутатът от групата на социалистите и демократите в интервю за Светла Петрова в предаването „Въпросите“ на TV1.

Тази седмица в пленарната зала в Брюксел Урсула фон дер Лайен обяви, че най-належащо е положението с охраната на сухопътната граница между България и Турция. Преди десетина дни, в писмо, изпратено до държавните и правителствените ръководители в ЕС, тя, наред с мерките, които трябва да се приложат за укрепване на външните граници на ЕС, споменава за възможността за финансиране на преградни съоръжения на двустранна основа. Писмото й, разпространено от медиите неофициално, идва дни преди извънредното заседание на Европейския съвет на 9 февруари, посветено на миграцията.

Средствата, които са необходими на България за засилване на охраната срещу нелегалната миграция се изчисляват на около 2 млрд. евро. Австрийският канцлер Карл Нехамер вече обяви, че ще се застъпи страната ни да ги получи от ЕС. Проблемът с нелегалната миграция е един от аргументите на Виена да не приема България в Шенгенското пространство.

Но няма ограда, която да не може да бъде прескочена. За ограничаване на нелегалната миграция е необходимо да се засили ефективността на наблюдението на границата, да се подобри сътрудничеството с Турция, както и да се направи реформа на европейската политика за убежището, така че преминалите мигранти да не остават задължително в първата страна в ЕС, до която са достигнали, каза още Елена Йончева. Тя е начело на работната група, която координира законодателството по тази тема в Европейския парламент.

Попитана дали ЕС има стратегия за приключване на войната в Украйна, евродепутатът отговори, че е задала този въпрос и на върховния представител по външна политика Жозеп Борел, и на бившия генерален секретар на НАТО Андерс фог Расмусен, който беше изслушан тази седмица в комисията по отбрана. Позицията и на двамата е, че войната трябва да се реши на бойното поле. Не мисля, че това ще е в полза на Украйна. Подобен подход ще я тласне към самоунищожение. Първо – защото е изправена срещу държава с огромен потенциал, която има и ядрено оръжие. Надпреварата във въоръжаването води до ескалация, а не ни приближава до мира. Второ – защото има опасност войната да се превърне в дълъг конфликт, да стане своеобразен Афганистан в Европа, който може да отслаби Русия, но има потенциал да унищожи ЕС, каза Елена Йончева.  

Андерс фог Расмусен заяви, че НАТО не е част от войната, но отделни държави членки малко или много са. И че те сами решават дали да предоставят въоръжени сили на Украйна, припомни тя. Елена Йончева допусна, че позицията на бившия генерален секретар на Пакта се споделя и от голяма част от сегашния военно-политически елит, но не се обявява публично на този етап. Тази позиция не отговаря на заявеното от президента на САЩ Джо Байдън и от канцлера на Германия Олаф Шолц, че НАТО не трябва да воюва срещу Русия, коментира още тя. Сред евродепутатите се чуват различни мнения - както дълбоко притеснение от потенциален ядрен конфликт, така и предричания за разпадане на руската федерация, сподели Елена Йончева в отговор на въпрос.  

В същото време в ЕС не се говори за стратегия за спиране на войната, а единствено за продължаващо въоръжаване на Украйна. Думата „преговори“ не се споменава в Брюксел, докато бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър, дори бизнесменът Илън Мъск предложиха стратегия за прекратяване на конфликта, а премиерът на Израел Бенямин Нетаняху и президентът на Турция Реджеп Ердоган – да са посредници между страните, отбеляза тя. Рано или късно войната ще свърши, ще се стигне до преговори, в които Европа би трябвало да има активна роля, каза Елена Йончева.

Попитана за очаквано развитие по казуса „Барселонагейт“ – потенциално пране на пари чрез имотни сделки от бившия премиер Бойко Борисов, евродепутатът заяви, че е в контакт с испанския специален прокурор за борба с корупцията и организираната престъпност Алехандро Кановас. В мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент, в която Елена Йончева е единственият представител от България, случаят се следи внимателно и информацията се актуализира.  

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ