
Кристиан Вигенин: Междудържавно споразумение за предоставяне на работна сила с Узбекистан ще защити и работодателите, и работниците
Делегация на Европейския парламент посети Узбекистан с цел засилване на диалога и сътрудничеството със страните от Централна Азия
„Впечатляващи са организираните усилия на Узбекистан да осигури образовани и дисциплинирани кадри за изпитващите недостиг от работна сила европейски държави. Българският бизнес вече се подпомага от над 10 000 узбеки. Все още обаче няма междудържавно споразумение в тази сфера и това поставя под риск и работодателите, и работниците, надявам се този въпрос да бъде решен бързо.“ Това заяви в Ташкент Кристиан Вигенин по време на официалната визита на 9-членна делегация на Европейския парламент в Узбекистан.
В рамките на визитата се проведе 18-ото заседание на Комитета за парламентарно сътрудничество Европейски съюз - Узбекистан, на което беше обсъдено развитието на отношенията с акцент върху търговско-икономическите връзки и сътрудничеството в областта на технологиите, образованието, туризма и визовите облекчения за узбекски граждани. Втората основна сфера на обсъждане беше регионалното сътрудничество в Централна Азия и ролята на ЕС и на Узбекистан в този процес. Тук бяха засегнати свързаността между страните, транспортът и големите инфраструктурни проекти. Амбицията на Узбекистан да ускори работата по т.нар. Среден коридор (Транскаспийският международен транспортен маршрут) е от огромно значение за ЕС и е голяма възможност и за България, тъй като входната точка в ЕС се предвижда да бъде пристанище Бургас.
„Убеден съм, че засилените контакти на Узбекистан с властта в Афганистан не са повод за критика, а обратно - създават канал за комуникация, който е много важен. В случая Ташкент може да играе ролята на посредник по най-трудните въпроси и се надявам това да бъде оценено и използвано от европейските институции“, подчерта ръководителят на делегацията на българските социалисти в Европарламента Кристиан Вигенин по време на срещите. Той изтъкна ролята на Узбекистан в последните години за цялостната промяна на отношенията в региона в посока сътрудничество и постепенно решаване на спорните проблеми по отношение на границите, ползването на водите на международните реки и водоеми, насочване на вниманието към създаване на свързваща инфраструктура, която ще засили връзките между страните. „Най-силно потвърждение за тази роля е проведената преди дни първа Среща на върха ЕС - Централна Азия в Самарканд“, сподели българският евродепутат.
Делегацията на Европейския парламент посети и град Термез, където се запозна с развитието на международния транспортен и логистичен хъб „Термез карго център“ на границата с Афганистан, с Международния търговски център, който разполага и с модерна болница, както и с финансирания основно от ЕС Център за обучение на афгански граждани.
След поредицата срещи с председателите на Сената и на Законодателната камара, с ръководствата на Министерството на външните работи, на правосъдието, на висшето образование, науката и иновациите, евродепутатите посетиха и два университета - филиала на Торинския политехнически университет, който развива проект по Еразъм+ с Техническия университет в София, както и Университета за световна икономика и дипломация, където се срещнаха със студенти и отговаряха на техните въпроси. „Еразъм+“ е сред най-успешните програми на ЕС, като по нея работят всички узбекски университети и нейният обхват и финансиране трябва да се разширят в следващия многогодишен бюджет на ЕС, пожелаха ръководствата на двата университета.
Следващата визита в региона на Делегацията на Европейския парламент за връзки с Централна Азия, в която е член Кристиан Вигенин, е планирана за есента в Таджикистан.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: