18 Ноември 2024понеделник19:23 ч.

Катрин Аштън настоява:

Израел да облекчи блокадата на Газа

Махмуд Абас иска трета страна да охранява границите на бъдещата палестинска държава

/ брой: 163

автор:Дума

visibility 1805

Израел трябва да облекчи допълнително блокадата на ивицата Газа и да позволи на палестинците да възобновят износа на стоки от територията. Това заяви върховният представител на Европейския съюз по въпросите на международната политика и сигурността Катрин Аштън, цитирана от Ройтерс и Асошиейтед прес.
"Позицията на Европейския съюз е много ясна. Искаме хората да могат да се придвижват свободно, а в ивицата Газа не само да се внасят стоки, но и да се изнасят", заяви Аштън на пресконференция при посещението си на фармацевтичната компания "Мегафарм". Тя отбеляза, че по-късно ще обсъди въпроса с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
"В момента на масата няма предложение за отваряне на пристанище в Газа. Най-добрият вариант, който се радва и на най-голяма подкрепа сред палестинците, изглежда е да се отворят сухопътните пропускателни пунктове. Работим върху това", подчерта Аштън.
От съображения за сигурност Израел не желае да отвори напълно граничните пропускателни пунктове, отбелязва АП. ЕС възнамерява да предостави дарения на около 900 фирми в Газа, за да им помогне отново да си стъпят на краката, след като блокадата вече е облекчена. Първоначално 203 фирми ще получат дарения в размер на общо 4,8 милиона евро.
Преди да започнат преки преговори, Израел трябва да приеме идеята трета страна да охранява границите на бъдещата палестинска държава, заяви палестинският президент Махмуд Абас, цитиран от Ройтерс. Абас отбеляза, че Израел трябва да даде принципното си съгласие и за справедлива размяна на земя, която да компенсира палестинците на Западния бряг за погълната от еврейските селища територия.
"От Израел се иска да каже, че тези идеи са принципно приемливи, което ще рече, че те приемат бъдещата палестинска държава да бъде създадена в границите на територията, окупирана от Израел при войната от 1967 г. Ако те се съгласят с това, ние ще сметнем, че е постигнат напредъкът, който желаем, и който ще ни накара да участваме в преки преговори", подчерта Абас пред в."Ал Гхад". Публикуваните коментари подсказват, че Абас е смекчил исканията си за подновяване на преговорите. В интервюто той не споменава замразяване на строителството в израелските селища, докато преди определяше това като ключово условие, посочва Асошиейтед прес.
През уикенда Абас имаше среща в Рамала с американския специален пратеник за Близкия изток Джордж Мичъл, който посредничи в започналите преди два месеца непреки израелско-палестински преговори. По-рано Мичъл разговаря и с израелския премиер Бенямин Нетаняху.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1113

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 385

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 376

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 414

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ