18 Ноември 2024понеделник16:30 ч.

Снимка Павел Червенков/Фондация "Културни перспективи"

Софийската филхармония закрива сезона с премиера

Пианистът Емануил Иванов е солист в концерта под диригентството на маестро Емил Табаков

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 4255

С премиера на виртуозния концерт за пиано, оркестър и мъжки хор от Бузони в изпълнение на носителя на наградата "Феручо Бузони" Емануил Иванов под палката на доайена на диригентското изкуство Емил Табаков Софийската филхармония закрива сезона си на 27 юни. Маестро Табаков допълва програмата на вечерта с "Мечти" - Прелюдия за оркестър в ми мажор, оп. 24 от Александър Скрябин, научи ДУМА от Кремена Николова-Флор, реклама и връзки с медиите на Софийската филхармония.
Концертът за пиано на Бузони е едно от най-мащабните произведения, писани в този жанр. Времетраенето му е около 70 минути, като петте части се изпълняват без прекъсване по указание на композитора. Написан е за пиано, голям симфоничен оркестър и мъжки хор в последната част, чиято партия е върху немския текст от поетичната драма "Аладин" (1805) на известния датски поет Адам Йоленшлегер (1779-1850), съвременник на Гьоте.
Концертът е написан в духа на късния романтизъм с изключително голяма техническа сложност. За първи път е изпълнен на 10 ноември 1904 г. от Берлинската филхармония в един от концертите за модерна музика в Берлин, който Бузони организира, солист е композиторът, диригент е Карл Мук. Година по-късно произведението е представено и в Амстердам от оркестъра на Концертгебау, дирижиран от Бузони, със солист Егон Петри.
Само две години след създаването му Концертът за пиано оп. 39 е публикуван от "Breitkopf & Hartel" (1906), но през следващите десетилетия има сравнително малко изпълнения поради големия състав и сложната солова партия. От 80-те години на ХХ век насам интересът към концертното му представяне и звукозапис нараства. Концертът никога не е изпълняван в България.
Емануил Иванов привлече вниманието на международната музикална общност, след като получи първа награда на 62-рото издание на международния конкурс за пианисти "Феручо Бузони“ през 2019 г. в Болцано, Италия. Успехът на 20-годишния музикант е последван от концертни ангажименти в някои от най-престижните зали в света. Част от наградата му е и солов концерт в "Ла Скала", състоял се през 2021 г. без публика поради пандемията, но предаван онлайн. Емануил Иванов участва в много фестивали в България, изнася солови рецитали във Франция, Япония, Италия, Германия, Австрия, Кипър, Южна Африка, Обединеното кралство и Полша. През 2022 г. дебютира в една от най-престижните европейски зали - „Херкулесзал“ в Мюнхен. Свирил е с водещи оркестри в България и Италия. Носител е на награди от престижни международни конкурси - "Алесандро Казагранде”, "Скрябин-Рахманинов”, "Лист-Барток”, "Млади виртуози”, "Дину Липати”, на наградите „Кристална лира“ и „Млад музикант на годината“, както и на престижни награди във Великобритания като “Musicians’Company Silver Medal” и “Carnwath Piano Scholarship”.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ