18 Ноември 2024понеделник21:12 ч.

Имоти

Собствениците на имоти нямат реална представа за цените

В порталите за обяви често стоят обекти, нереализирани с години, които не дават ясна база за сравнение

/ брой: 147

автор:Дума

visibility 2186

По данни на НСИ за първото тримесечие цените на жилищните имоти в страната са се покачили с 16% спрямо година по-рано. Подобен ускорен ръст не е регистриран от 2022 г. насам. За сравнение, през 2023 г. годишният ръст в цените беше е около 10%, показва анализ на “Bulgarian properties”.
Подобно движение нагоре НСИ регистрира и при доходите, като по данни за първото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в страната се е увеличила с 16.8% за една година. В същото време покачването в цените на имотите спрямо края на миналата година далеч надвишава инфлацията и ръста в доходите за този период.
Най-висок е ръстът при цените на имотите във Варна (23.5% спрямо същото тримесечие през предходната година), следван от София (18.2%) и Бургас (12.3% спрямо година по-рано), като поскъпването е значително по-високо при жилища ново строителство.
Ръстът в цените и търсенето провокира много продавачи да бъдат по-активни на пазара, като по данни на Агенцията по вписванията повишение има и при броя изповядани сделки. Първото тримесечие в столицата е било най-силното откъм покупко-продажби от 2008 г. насам, а във Варна и Бургас след над година и половина спадове е регистрирано покачване на броя сделки съответно с 12.8% и 9.7%. Пловдив отчита увеличение на сделките с близо 4%.
Силен двигател на жилищния пазар у нас е ипотечното кредитиране, при което лихвите остават едни от най-ниските в ЕС. Сравнително ограниченото предлагане на имоти за продажба също оказва тласък на цените на пазара и създава идеалната среда за продавачите на жилища.
Въпреки голямото търсене и ръст на пазара, често собствениците на имоти срещат трудности да реализират продажба навреме и на желаните от тях нива.

Kои са най-често срещаните грешки

при продажба на имот и как да ги избегнем, съветват експертите на агенцията:
- Проучете пазара. Често собствениците на имот нямат реална представа за нивата, на които се реализират сделки на пазара към текущия момент и поставят нереалистична оферта. Трябва да се има предвид, че в допълнение на официалната статистика за страната има редица специфики, които оказват влияние върху реализацията на конкретното предложение - градът и районът, типът строителство и годината на имота, характеристиките на сградата и конкретния обект и пр. Консултацията с експерт в областта би спомогнала за избягване на редица грешки в тази сфера. В порталите за обяви често стоят имоти, нереализирани с години, и е важно собствениците да имат ясна представа на база на какви данни сравняват и определят своята конкурентна цена.
При текущата ситуация на пазара, ако до месец-два активно предлагане на един имот няма регистриран интерес, то със сигурност нещо в офертата трябва да бъде коригирано - това може да е цената, начинът на презентиране на имота, каналът за достъп до пазара и др.
- Подгответе предварително документацията на имота. Често това се възприема от собствениците като вторичен въпрос и не се ангажират с темата, докато не се стигне до преговори и сделка. В същото време обаче не са малко случаите, в които именно документални неуредици се оказват пречка за реализиране на навременна продажба. Това важи особено силно за имоти в съсобственост, наследствени жилища, обекти в стари сгради.
При наследствен имот, например, често се оказва, че част от собствениците не са дали своето предварително съгласие за продажбата, а когато живеят и в чужбина, ситуацията се усложнява допълнително.
- Направете добро представяне. В дигиталната ера, когато всичко е онлайн и аудио-визуалното съдържание е цар, доброто презентиране на един имот е ключово за първоначалния интерес към нашата оферта. Това означава предварителна подготовка и организация на пространството в имота, особено при обзаведени жилища, така че то да изглежда чисто, подредено, приветливо и уютно.
- След това идва ред на снимките, които трябва да са достатъчно на брой и представящи имота от различни гледни точки, да са с високо качество на изображението, добре подбрана светлина и ракурс. Все по-актуални стават също и виртуалните турове в предлаганите имоти, което включва заснемане на виртуален тур или видео с добро качество, даващо още по-ясна и детайлна представа за разпределението в имота. Нашите експерти са добре подготвени да създават подобно съдържание и в портфолиото ни от обекти включваме такова все по-често, защото виждаме силната му роля в презентацията на един имот.
- Не на последно място е описанието в обявата. То трябва да включва всички важни характеристики не само по отношение на имота, но също и на сградата и района и да презентира добре конкурентните предимства на нашата оферта. Понякога самите собственици нямат ясната представа или не си дават сметка кои характеристики са ценени и търсени от потребителите и по този начин пропускат възможност да отличат своя имот.

Кредитирането у нас отново бележи ръст

Кредитите за домакинства в края на юни са 42,2 млрд. лв., което представлява 21,6 процента от БВП. На годишна база те се увеличават с 19 процента. Това показват данните на БНБ, публикувани на страницата на централната банка.
Жилищните кредити достигат 22,3 млрд. лв., нараствайки с 24,8 процента спрямо същия месец на предходната година. Потребителските кредити възлизат на 18,2 млрд. лв. и се увеличават с 14 процента спрямо юни 2023 г.


Експерт: Между 35 и 60% от сделките стават с ипотека


„Пазарът на имоти, най-вече жилищният, е отражение на позитивните посоки на макроикономическата ситуация в страната. Сделките с ипотечно финансиране са максимум 50-60% в София и до 35% в останалите градове”. Това каза пред NOVA NEWS Добромир Ганев, експерт и бивш председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“.
„Пазарът не се движи основно от финансирането. Втората важна причина за тенденциите е свързана с очакванията за позитивите след приемането ни в еврозоната. На този пазар влияят и около 10 млрд. лева, които са в сивата икономика, както и завръщащите се от чужбина българи”, уточнява Ганев.
Според кредитния консултант Иво Димитров „в средносрочен план няма видима причина лихвите по депозитите да нараснат значително, камо ли рязко”, нито пък цените на имотите да паднат.
„Масовата практика за кредитиране зависи от клиента, имота, вида строителство, района, локацията. Варира от 60 до 90%. Ако по стечение на обстоятелствата имотът е подценен като сделка, а пазарната оценка казва, че стойността му е по-висока, може да се стигне и до 96% кредитиране”, допълни Димитров.

Pariteni

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ