19 Ноември 2024вторник07:43 ч.

Актуално

Мръсни танци с цената на газа

Настъпи райско време за спекулантите на борсите

/ брой: 52

автор:Нора Стоичкова

visibility 766

Нора СТОИЧКОВА


Кой печели от резките подскоци на цените на газа вече е ясно на всички. Въпросът е защо това положение толкова дълго се търпи и не се предприемат мерки за контрол върху спекулативните печалби. Има измислени начини, просто е необходима политическа воля за това.

Въпросът защо търси и друг отговор. Счита се, че цените на газа се движат в толкова широки граници заради военната операция в Украйна. Това е така. Но има и друго - дългите езици на политици, финансисти и всякакви експерти действат на цените като бич на расов кон. Това предполага всички да бъдат особено внимателни за думите си. Особено у нас, където непремерена прогноза по телевизора за цената на олиото осигури масов бой за стоката в магазина и повлече със себе си цената на зехтина, който пък изобщо няма връзка с износа на слънчоглед и олио от Украйна. Но пък има връзка със страховете на хората от дефицит и скъпотия. Търговците надушват страха ни, още преди да се е появил на лицата ни, и никога не закъсняват лакомо да пребъркат джобовете ни. Всеки път, когато им се отвори възможност.

Така се случи и сега с цената на газа. Първо ни казаха, че цената за март ще е с 3,6% по-висока, а оня ден "Булгаргаз" ни сюрпризира с искане за 58% по-скъп газ за април. И циничното е, че само тази прогноза ритна така цените, че 

ситуацията на пазара съвсем се спече

"До 10-о число на всеки месец подаваме прогнозна цена за газа за следващия месец. Тази цена зависи от движенията на борсовите котировки през първите десет дни на месеца. За формирането на тази цена използваме формула и механизъм, който е одобрен, и не можем да си правим експерименти с това какво искаме." Това заобяснява в сутрешния блок на Нова телевизия председателят на Съвета на директорите на "Булгаргаз" Иван Топчийски.  

По повод исканото увеличение от почти 60% за април, Топчийски уточни, че в края на месеца обикновено се подават коригиращи данни. И после забеляза, че "има тенденция последните два дни цените да вървят надолу и пазарът да се успокоява".

"Това е прогнозна, а не крайна цена. За високите прогнозни стойности повлияха екстремните нива на индекса на борсата в Нидерландия, който е основен компонент по един от договорите. Вярваме, че при коригиращото заявление към регулатора цената ще е по-ниска", уточни той.

Цитираме подробно Топчийски, за да се види по-ясно странната логика първо да треснеш пазара с висока прогноза, а после да се опитваш да го успокояваш от телевизора. Всички тези аргументи трябваше да се чуят преди, а не постфактум.

Въпросът е обаче дали станалото е въпрос само на класическо неумение за боравене с чувствителна информация или е целенасочено действие с цел високи печалби за определени играчи на енергийния пазар. Видяхме как газът и токът танцуват заедно мръсна румба по борсите, така че отговорната организация 

ДАНС нека да не мързелува

по темата.

Иначе отговорът на простичкия въпрос защо са толкова нестабилни цените на газа го има дори в Гугъл. Защото потребителите по света и у нас зависят обикновено от ограничени източници на доставки. Затова производителите, а не пазарът, определят цените. Всъщност, няма да е пресилено да кажем, че търговията с петрол и газ изобщо няма класическия профил на пазара. Тя зависи от изгодата на производителите да вдигнат или намалят количествата на борсите. Военните действия в Украйна са добър случай за баснословни печалби.

 Затова е толкова важно държавата, като единствен защитник на хората в тази сложна международна и вътрешна обстановка, да накара отговорните институции да анализират фактите и обстоятелствата, преди да ни шамаросват с прогнозни цени на газа. И да се сложи ред в нормативната уредба. Не може да си длъжен да публикуваш прогнози като КЕВР, а после да се чудиш как да успокояваш пазара.

Трябва да има и наказани държавни служители за тази паника. Бизнесът се компенсира от държавата заради високата цена на енергията, а хората как ще бъдат обезщетени за грешките на чиновниците? Рано или късно възмездие за това, че зорлем тикат държавата и хората към дъното, трябва да има.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ