15 Юли 2025вторник20:23 ч.

Православен календар

Църквата почита на 14 юли св. ап. Акила. Преп. Никодим Светогорец

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 1231

Свети апостол Акила бил ученик на апостол Павел

Свети апостол Акила бил понтийски евреин и до обръщането си в християнската вяра живял с жена си Прискила в Италия. Когато император Клавдий заповядал на евреите да напуснат Рим, Акила заминал със съпругата си за Коринт. По това време свети апостол Павел, който проповядвал Христа сред езичниците, пристигнал от Атина в Коринт, главния град на Ахаия, намерил Акила и Прискила и се установил у тях. След като просветил Акила и Прискила с вярата в Христа, Павел ги кръстил. Останал година и шест месеца в Коринт. После отплавал за Сирия, а Акила и Прискила го последвали. С тях и с останалите си последователи Павел пристигнал в Ефес. Оставил Акила и Прискила да настанят ефесяните в светата Христова вяра, а сам потеглил на път, като обещал да се върне в Ефес.
След заминаването му тук пристигнал евреинът Аполос, родом от Александрия, мъж красноречив и много учен. Проповядвал пламенно и поучавал за Господа. Като чули смелата проповед на Аполос пред събранието, Акила и Прискила го поканили вкъщи и му разяснили по-точно пътя Господен. Свети Павел се завърнал от Йерусалим и написал тук своето първо Послание до вярващите в Христа коринтяни. След смъртта на Клавдий, когато евреите отново получили правото да живеят в Рим, Акила и Прискила също се върнали там. Когато свети Павел дошъл отново в Коринт, написал Послание до римляните.
 
Свети Акила не останал в Рим дълго

Заедно с жена си се върнал отново в Азия, където го изпратил неговият учител апостол Павел, за да проповядва вече като епископ Божието слово. Като дошъл в Ефес, започнал да помага на свети апостол Тимотей, ученик на апостол Павел, който го поставил за епископ на ефесяните. Гонен от йерусалимските иудеи, окован във вериги, свети апостол Павел бил докаран в Рим. Тук написал второто си Послание до Тимотей в Ефес. 
Свети Акила проповядвал Христа в Азия, Ахея и Ираклия, обикалял и по други земи. Претърпял много страдания и бил убит от неверниците.

Св. Никодим Светогорец е православен църковен писател от гръцки произход

Роден е на о. Наксос. Получил образованието си в Смирна. От 1775 г. се подвизавал в Св. Гора Атонска. През 1783 г. приел схима и дълго време живял като затворник. Почти 30 години посветил на редактирането и подготовката за печат на класическите си трудове по аскетика - св. преп. Симеон Нови Богослов, св. Григорий Палама и други подвижници. Превел и редица католически произведения.
Освен преводи, житийни, вероучителни и назидателни трудове, св. Никодим Светогорец е оставил и екзегетически книги. Той е съставил тълкувания на Съборните послания и тълкувание на Посланията на св. ап. Павел. Коментарите се основават главно на творбите на Блажени Теофилакт и Екумений Трикски и съдържат множество забележки и подробни азбучни указатели. При работата си св. Никодим използвал и ръкописа на митрополит Митрофан Смирненски (IX в.), намерен от него в един от Атонските манастири.
Св. Никодим поразявал своите съвременници със задълбоченото си познаване на Библията, части от която знаел наизуст. През 1955 г. Константинополската църква причислила Никодим Светогорец към сонма на светците. 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 760

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 657

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 660

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 590

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 682

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ