Спират "Брикел", Гълъбово остава без топло и работа
Общински съветници призовават към разум правителство и парламент
/ брой: 197
Над 3000 души в Гълъбово може да се окажат без парно и работа заради започващото поетапно изключване на мощности в "Брикел" ЕАД. Неясното бъдеще на града събра на извънредно заседание вчера общинските съветници. Те приеха отворено писмо, адресирано до Народното събрание и правителството. В него те изразяват сериозната си загриженост, че заради започващо поетапно изключване на мощности в "Брикел" ЕАД без топло тази зима ще останат училища, детски градини, обществени сгради и близо 2000 абонати на топлофикацията. Около 1000 гълъбовци може да отидат на трудовата борса през следващите месеци заради спирането на ТЕЦ "Брикел" и спиране производството на брикети. Писмото с предписание за поетапно извеждане на мощностите е подписано от зам.-министъра на екологията Евдокия Манева, то е логичен резултат от неуспешно проведените разговори с ЕК за удължаване живота на големите горивни инсталации без сероочистки.
Според изпълняващия длъжността кмет на Гълъбово Пламен Бараков в съответствие с подписаните дългосрочни договори "Брикел" ЕАД осигурява на практика безплатно отопление на всички обществени сгради. Липсва техническа и финансова възможност в кратки срокове да се осигури алтернативно отопление. Близо половината от работещите в дружеството над 2000 души са жители на Гълъбово и околните селища, още над 400 семейства се прехранват от съпътстващи дейности.
Ако гласът на местната общественост не бъде чут и въпреки всичко се премине към спиране на производството, никой не може да прогнозира степента на социалното напрежение, коментира още Бараков. На същото мнение е и председателят на тукашния минипарламент Янка Петрова.
Евентуалното спиране на "Брикел" ще доведе до намаляване добива на въглищша с около 3 млн. тона годишно и ще наложи вноса на брикети, възможно най-евтиното в момента топливо за бита у нас, коментират от федерацията на миньорите при КНСБ, които заявиха готовност за протестни действия, ако не бъде преосмислена позицията на МОСВ.
"Брикел" ЕАД е изцяло частна компания, тя е наследник на приватизираните през 2004 година топлоцентрала и брикетна фабрика. Раздържавяването стана при правитеството на НДСВ, но подготовката стартира при екипа на Иван Костов, припомнят паметливи.При правителството на Сергей Станишев бяха реализирани няколкоскъпи екопроекта, които разрешиха проблема със замърсяването на града от т.нар. "черно езеро", успешно се прилагаше и социална програма за по-евтини брикети за социално срлабите семейства. Програмата бе спряна веднага след идването на ГЕРБ на власт, а върху местната общност бе оказан изключително груб натиск в полза на американската АЕS, която забави с 2 години пуска на новата си ТЕЦ.