В здравните е-досиета ще се вписват лекарства и имунизации
Пациентите ще имат по-голяма възможност за контрол, уверяват от НЗОК
/ брой: 72
В електронните досиета на пациентите ще бъде вписана и информация за лекарства, имунизации и помощни средства, която ще бъде налична в края на юли, съобщиха от НЗОК. Целта е пациентите да разполагат с цялата информация в досието си чрез мобилното приложение е-Здраве, а медицинските специалисти да имат достъп до записите със здравния статус на гражданите. Обединението на двата информационни масива ще повиши значително качеството на здравните услуги, ще съкрати времето за обслужване, а пациентите ще имат по-голяма възможност за контрол, подчертават от касата.
Процесът по прехвърляне на данните ще започне със записите на протоколи за скъпоструващи лекарствени продукти за извънболничната помощ, задължителните имунизации и помощните средства. Пациентите ще могат лесно и бързо да проследяват сроковете на протоколите и на помощните средства, а родителите ще получат достъп до цялата информация за ваксините на децата си, включително данните преди 2022 г.
ДУМА припомня, че през декември 2024 г. личните лекари получиха достъп до електронните здравни досиета на пациентите си и до всички вписани в Националната здравноинформационна система (НЗИС) електронни здравни записи за тях. Джипитата ще могат да виждат прегледите, направленията, резултатите, ваксините, рецептите, кръводаряванията, болничните престои и документите от модул „Медицинска експертиза“ на гражданите, които са записани в пациентските им листи.
Достъпът до здравните досиета на пациентите е през новия портал doc.his.bg, като всеки личен лекар може да се оторизира в системата чрез своя квалифициран електронен подпис. Здравното министрество и НЗОК продължава кампанията за популяризиране на безплатното мобилно приложение е-Здраве, което осигурява достъп на всеки български гражданин до неговото лично пациентско досие през мобилния телефон. Хората, които разполагат с електронен или облачен подпис, могат сами да извършат сдвояването. Всички останали могат да получат съдействие, като посетят на място съответната регионална здравна инспекция, районната здравноосигурителна каса или офис на ИО.
От началото на април т. г. пък всички медицински специалисти от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите с трайно намалена работоспособност и до цялата медицинска информация, вписана в НЗИС.