Където има един българин или една българска медия, там е и България, каза по време на 20-а Световна среща на българските медии председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Киселова откри днес във Вършец третия панел от събитието, което започна вчера в София.
Темата на тазгодишното издание на събитието е "Медии и знание". Във форума – присъствено и онлайн, участие взимат български журналисти от 25 държави, включително България. Сред участниците са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света.

"Такъв тип срещи дават възможност за това да си говорим извън клишетата", каза Киселова. Тя посочи, че тъй като поне една трета от българските граждани или тези, които се определят като българи, живеят извън пределите на българската държава, българската държава има един проблем.
"Българската държава не знае какво да прави с тези хора, не знае какво да поиска от тях", каза Киселова и допълни: "Ние в момента сме изправени пред един много сериозен въпрос и той е след изпълнението на тези цели, които бяха поставени през 2005 година, а именно – пълноправно членство в Европейския съюз (ЕС) с всичките му възможности, каква национална цел ще формулира българската държава пред себе си за следващите 5-15 години", каза председателят на парламента пред участниците в срещата.
Киселова допълни, че понеже темата на Световната среща на българските медии е "Медии и знание", би искала да се получи откровен разговор за очакванията по отношение на информацията, която очакват да чуят представителите на българските медии по света, но и очакванията им за целите, които да формулират българската държава и институции.
"Илюзия е да кажем, че някой оставя живота си някъде и се връща в България. По-скоро е обратното – България я напускат, за да търсят щастие. Но така или иначе – и българите по света, и българите в България, трябва да имат една цел – да съхранят, да развиват и запазват езика, да съхраняват и развиват българската култура, образование и просвета", каза още председателят на НС.

Наталия Киселова допълни, че е хубаво това да се съберат заедно български медии от страната и извън пределите й, за се видят общите неща помежду им. "Освен да се пише и говори на български език, ние имаме и обща цел. Мисля че тази цел спокойно можем да кажем – е съхраняване на българската културна идентичност", изтъкна още тя.
Киселова посочи, че очаква по време на дискусията да се говори повече за общият път и за възможностите хората да се чувстват еднакво уютно, както в България, така и по света.
Преди да се включи в срещата във Вършец, Наталия Киселова участва в посещение на Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий", където присъства и на молебен, отслужен от Видинският митрополит Пахомий, за благоденствие на българските медии по света.
Видинският митрополит Пахомий и игуменията на манастира Таисия посрещнаха председателя на Народното събрание Наталия Киселова, генералния директор на БТА Кирил Вълчев и участниците в срещата в музея на манастира. Сестра Сиония представи историята на Клисурския манастир и експонатите, сред които богослужебна одежда, корона, кръст и жезъл на Екзарх Антим I, одежди на Митрополит Кирил Видински, икони, запазени от преди Чипровското въстание, летописна книга на Архимандрит Антим Дамянов, книга с дарители на манастира, административни разрешения за ремонт на църквата и др.