Ваканция
С деца на къмпинг
Има хиляди причини да подарите на малчуганите подобно приключение
/ брой: 147
Боси, с пясък под ноктите, мокра коса и филия в ръката. Без екрани, без пластмасови играчки, без ръмжащи автомобили наоколо и шъткащи родители по петите им. Що е то? Деца на къмпинг. Свободни и щастливи. Ако все още имате съмнения дали да се впуснете в приключението и да изкарате ваканцията с малчуганите на палатка, в каравана или на бунгало - забравете ги! Категорично ще сте доволни от преживяното и ще повторите, и ще потретите. А децата ще са омагьосани, вдъхновени и щастливи. Очаквайте да продължат приключението у дома. Моите играят на палатка в хола, с фенерче в ръка търсят буболечки под дивана и си подреждат одеялото за пикник насред килима.
Няма по-смислен подарък, който да им направите, от свободата и спомените. А къмпингуването ще им даде точно тези две неща. Свободата да общуват, да се движат, да изследват природата, да са шумни, мръсни, необути... Съвсем спокойно могат да прекарат и десет дни с два чифта дрехи, бански и джапанки. В игра. Без да се замислят дали се държат достатъчно прилично и тихо на масата, без дежурните "не пипай", "пази се от колите" или "прибираме се за обяд". Излишно е да ви убеждавам, че тази свобода за децата е безценно спокойствие и за родителите. Докато вие подготвяте скарата или пиете кафето си на шезлонга, отрочетата завързват нови приятелства - и с деца, и с животинки, и с природата. А вечер са толкова изтощени и преливащи от впечатления, че буквално заспиват на мига.
На брега на морето, сред гората или зад дюните - всяко местенце има своята прелест и предимство в зависимост от вашите предпочитания.
В гората
Ако се ужасявате от мисълта, че ще виждате и усещате пясък навсякъде, включително и между зъбите си, може би е по-добре да се ориентирате към къмпинг, който е по-далеч от брега. Има обособени места за каравани и палатки в горички близо до морето. Там сянката е дебела, а и ще си спестите притеснението, че децата могат по всяко време да цамбурнат във водата. Вечерите са приятно хладни, утрините - уханни. Има и достатъчно пространство за тичане, ровене, катерене, търкаляне. Тези местенца са предпочитани от семейства с деца. Уверявам ви, че от първия ден малките ще си имат цяла тълпа приятели, а вие ще споделяте вечерната салата и ракия с още поне две родителски тела.
За гората не ви трябва лосион срещу слънце, но пък репелентите никога не са достатъчни. Бъдете сигурни, че с бръмбарите и мравките ще си станете симпатични още на втория ден. Паяците неминуемо са навсякъде, но какъв празник е за немирниците, когато имат среща очи в очи с бръмбар рогач, стоножка или дървесна жаба.
При къмпингуването сред дърветата има две основни правила - не оставяйте непокрита храна и винаги добре изтръсквайте дрехи, кърпи и завивки, преди да ги използвате.
На плажа
Палатка насред плажа е любим вариант за тези, които се зареждат от шума на вълните, крясъка на чайките и синьото небе. Тук може би маниаците на тема хигиена вече са намръщили физиономии. Всъщност няма нищо обезпокоително в това, че малките ще се овъртолят в пясъка - все пак морето е на една ръка разстояние. А и много бързо ще се научат, че парчето хляб, изпуснато на земята, не се лапа повторно. Или че с лепкави пръсти не ровиш в пясъка. Ще ви изненада и колко подредени могат да са децата, когато разберат, че всичко неприбрано може да бъде "погълнато" сред дюните за минути.
Караваната, разбираемо, дава повече удобства от палатката. Най-вече за домакините. В приготвянето на закуската, кафето и дори дъхава топла вечеря. Вярвайте, на плажа всичко се омита с рекордна скорост, дори и зеленчуците, на които детето се мръщи в останалите 355 дни в годината.
Вече се предлагат и т.нар. "мобилни бани", които ви дават достъп до течаща вода по всяко време.
На повечето къмпинги има химически тоалетни и общи бани. За децата, знайте, това не е никакъв проблем. Вие пък си спомнете детството с ученическите лагери и общежитията с една баня на етажа.
Бунгало
Бунгалата са перфектният избор за тези, които все пак предпочитат повече удобства и държат на чистотата. Уверявам ви, размерът на стаите няма никакво значение. Защото и вие, и малчуганите ще прекарвате огромната част от денонощието навън. В бунгалото обаче може да пристигнете с повече багаж, няколко чифта обувки или пък играчки за малките. Обикновено край къщичките има зелени поляни и дори детски площадки. А това гарантира глъчка и нови приятелства от сутрин до мрак.
Трябва да имате предвид, че повечето бази с бунгала са на известно разстояние от плажната ивица. Така че гледката към морето няма да е част от екстрите на почивката.
В багажа
Освен репеленти и лосион за слънце сред задължителните неща, които трябва да сложите в багажа, са лекарства от първа необходимост. Противоалергични препарати, превръзки, йод или спирт и всякакви мазила след ухапване. Свободата на децата почти винаги води до обриви, ожулени колене, порязване или алергия от някое неканено пълзящо същество. Няма място за паника. Бъдете сигурни, че в повечето случаи нещата се овладяват бързо, но все пак не забравяйте спешния номер 112 и предварително проучете къде са най-близката аптека и медицински център.
Другата част от багажа много зависи от размера на колата. Сгъваеми маси, шезлонги, котлон, скара, кафеварка, шалтета, хамаци, спални чували, надуваеми матраци, хладилни чанти, посуда. Не е нужно да си набавяте всичко наведнъж. Всяка година може да инвестирате в нова придобивка към "оборудването". Хубавото е, че всичко това може да се ползва с години. И то не само през ваканцията на морето.
Защото сме убедени, че след къмпинг на брега ще планирате и приключение в планината.