Мира Радева:
Рекордният рейтинг на Борисов е минало
Младите, висшистите и пенсионерите най-бързо се разочароват от ГЕРБ, сочи проучване на МБМД
/ брой: 299
Високата популярност на Бойко Борисов е нещо, за което трябва да говорим в минало време. Одобрението към премиера, а и към правителството днес не са по-различни от нивата на кабинетите "Сакскобургготски" и "Станишев" след година и половина управление. Тези изводи направи социологът Мира Радева, която представи вчера резултатите от проучване на агенция МБМД за месец декември.
Според данните Борисов вече не е най-одобряваният политик у нас. Единствено еврокомисарят Кристалина Георгиева е с положителен рейтинг, тоест доверието към нея е по-високо от недоверието. При премиера за една година доверието е паднало от 63% на 44 процента, а недоверието е скочило от 30 на 51 на сто. Министрите от кабинета също скоростно губят популярност. Много сериозно се е сринал Цветан Цветанов. През декември миналата година 61 процента са харесвали вътрешния министър, а днес положително са отговорили 43 на сто. Финансовият министър
Симеон Дянков е в дъното
със 73 процента неодобрение и едва 20 процента одобрение. Единствено Росен Плевнелиев запазва същите нива на одобрение от миналата година - 35 процента. Той засега стои най-стабилно, коментира Мира Радева. Стабилен като одобрение е и неговият ресор - инфраструктура и пътища. Според проучването именно в тази сфера правителството се справя най-добре.
Другите сектори, където кабинетът "Борисов" все още получава одобрение, са борбата с организираната престъпност и националната сигурност. Здравеопазването, образованието, пенсионната реформа и правосъдието са нещата, с които управляващите се справят най-зле, твърдят анкетираните.
Много показателни са и резултатите, по които се сравнява работата на сегашното правителство и тези преди него. Докато преди година над 50% от хората са смятали, че Борисов и министрите се справят по-добре от предшествениците им, днес този процент е 32 на сто. Всеки втори българин има критики към работата на кабинета, като най-сериозни са те в социалната сфера, пенсионната реформа и доходите на хората.
Според 13% правителството е некомпетентно
и управлява в хаос. В момента доверието към кабинета "Борисов" е 31%, точно толкова, колкото е било и към кабинета "Сакскобургготски" към първата половина от мандата му. 65 процента пък не одобряват правителството. Тук Борисов се равнява с Тройната коалиция. Далеч по-високи са били нивата на одобрение към управлението на Иван Костов през 1998 година. Според Мира Радева това означава, че
ГЕРБ и Борисов съвсем не са популярни
както бяха в началото. Мит е и това, че все още правителството има обществена подкрепа. Напротив, твърди социологът, те изобщо не са силни, просто опозицията е твърде слаба. Най-бързо от ГЕРБ се разочароват младите хора, тези с висше образование и пенсионерите, коментира още Радева.
Според нея единственият плюс за ГЕРБ в момента е, че те стоят най-добре преди изборите за президент. В момента 29% от анкетираните твърдят, че биха подкрепили кандидат на ГЕРБ, независимо кой е той. Едва 9,4 на сто биха направили същото за кандидат на БСП. 27 на сто са категорични, че ще гласуват за личност, която харесват, независимо от коя партия е. Според Радева ГЕРБ имат всички шансове да спечелят президентските избори, а това може да стабилизира втората половина от мандата на правителството. Много по-трудно обаче ще им е на местния вот, където битката за трите големи града София, Пловдив и Варна ще е изключително оспорвана.
Двойно скача броят на песимистите
Два пъти по-малко са българите, които са оптимисти за състоянието на страната, показва изследването на МБМД. За една година се е увеличил почти двойно и броят на тези, които са по-скоро песимисти. Хората се чувстват икономически притиснати, коментира Радева. Това са нагласите на един доста обезверен народ, коментира Радева. Най-голямо недоверие сред институциите има Народното събрание - 77%, а такива данни обикновенно се регистрират много по-късно - преди избори. Безработицата е най-голям проблем за 31 процента от запитаните, следват ниските доходи (29%) и лошото управление на страната (12%). Ако изборите за парламент бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 33,7 на сто, за БСП - 14,2 на сто, а за ДПС - 6,1 процента. Синята коалиция качва около процент, а "Атака" губи повече от 1 пункт в сравнение с миналата година.