НС прие предложени от БСП промени в Закона за МВР
Социалистите искат заплатите на служителите да следват средната работна и настояха за нов механизъм за отчитане на нощния труд
/ брой: 123
Юлия КУЛИНСКА
Депутатите приеха на първо четене законопроект на БСП за промени в Закона за МВР и още два на "Възраждане". В тях се предвижда да се създаде механизъм за измерване и отчитане на натовареността на разследващите полицаи.
Законопроектите премахват възможността в населени места под 5000 жители пожарните екипи да са само от 2 души. България е единствената държава от Европейския съюз, която допуска по двама пожарникари в екип. Според БСП това създава риск както за живота и здравето на служителите, така и за гражданите и имуществото и предлагат екипи от минимум трима служители.
Европейската практика показва, така например в Полша минималният състав, който трябва да отиде на произшествие е между 7 и 14 души, в зависимост от вида и мястото на произшествието. В Румъния в зависимост от типа пожарен автомобил, съставът е от 4 или 5 човека минимум. В тази връзка се предлага да отпадне предвидената в закона възможност в населени места с население до 5000 души да се осъществява дейност по осигуряване на пожарна безопасност и защита при пожари, бедствия и извънредни ситуации и в екипи от двама служители, посочиха вносителите. Според изчисленията на МВР ще са необходими 7 милиона лева за заплати, за да се осигури достатъчен брой пожарникари.
Георги Гьоков и Иван Иванов от ПГ"БСП за България" настояха заплатите на служителите да следват средната работна заплата в страната. Предложиха нов механизъм за отчитане на нощния труд, въвеждането на обезщетение при претърпяна трудова злополука на държавните служители от МВР, както и възможност униформените да имат право да членуват и в синдикални организации извън системата.
В промените е заложено висшите ръководни длъжности в МВР - главен секретар, заместник главен секретар и директор на главна дирекция, да бъдат заемани след провеждането на конкурс.
Споровете в пленарната зала бяха около обособяването на Главна дирекция "Разследване" към ГДБОП, която да извършва цялостната дейност по разследване на престъпленията по раздел "Разврат", когато са събрани достатъчно данни за използване на компютърни мрежи и системи за електронна комуникация за извършване на тези престъпления.