23 Ноември 2025неделя10:05 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Неков обсъди с бизнеса кои родни продукти да включим в споразумението с Китай

автор:Дума

visibility 2403

Евродепутатът Момчил Неков организира експертна дискусия с представители на сектор "Спиртни напитки" в България. Беше обсъдено новото предложение за регламент на Европейската комисия относно определянето, представянето и етикетирането на спиртни напитки и защитата на географските указания за тях.
В дискусията участваха представители на Националната лозаро-винарска камара, Националния институт за изследване на вино и спиртни напитки, Българската стопанска камара и Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки.
С тази среща се постави началото на дебат за промяна на европейското законодателство за спиртните напитки така, че да се отразява българският интерес. Като резултат от дискусията ще бъдат оформени предложения за изменения, които Момчил Неков ще предложи в новия регламент.
Участниците предложиха на Неков под негова егида да се създаде работна група за национална стратегия за виното и спиртните напитки, която да включва и географските означения при тях.
Интерес беше провокиран и от споразумението с Китай за географски означения, което е отворено за изменения и допълнения с хранителни продукти и напитки. България може да се включи само с българското розово масло и горнооряховския суджук от храните и близо 60-те означения при вината и спиртните напитки. "И за розовото масло и суджука има място, но сред спиртните напитки имаме повече защитени продукти и трябва да подбираме стратегически. В сегашния списък има 4 продукта от Великобритания, които според мен не трябва да останат в окончателния вариант", коментира българският евродепутат.
На 2 юни Европейската комисия представи списък с продукти, по който държавите членки имат два месеца да предложат изменения. Момчил Неков отправи допитване до българските министри на икономиката и на земеделието относно стъпките, които те предвиждат. Самият той ще инициира среща с Главна дирекция "Земеделие" в ЕК, на която ще настоява български продукти да бъдат включени в споразумението.

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 8118

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 6095

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 6085

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 6339

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 6302

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 6176

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 6205

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 5360

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 6774

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 3935

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 7436

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ