Над 1,6 милиона българи вече са под прага на бедността
Най-хубавото нещо в бюджета е, че той е последният на Бойко Борисов, заяви Сергей Станишев
/ брой: 261
1 682 000 българи живеят под прага на бедността, който е 273 лв., заяви вчера лидерът на БСП Сергей Станишев в парламента при обсъждането на първо четене на бюджет`2013. След управлението на Борисов огромна част от хората у нас ще живеят много по-бедно, отколкото преди 4 години, пресметна Станишев. Заетостта се срина катастрофално, безработицата се удвои от 6,3% на 12,4%, вече над 650 000 са българите без препитание, обясни той. Според Станишев има едно хубаво нещо в бюджета за догодина и то е, че това е последният бюджет на Бойко Борисов. "България се превръща в гето на бедността в Европа. Трета година има замразяване на пенсиите, а инфлацията е над 12%. Повече от 30 социални права и придобивки бяха отнети по време на управлението на ГЕРБ", отбеляза той. "Авиоотряд 28" е похарчил 1,5 млн. лв. повече от предвидения си бюджет за тази година, има покровителство и на контрабанда, и на сивата икономика, изреди фактите Станишев. "Нито един бюджет на ГЕРБ не е изпълнен по начина, по който е бил планиран. Смазахте малкия и средния бизнес. Има неплащане на обществени поръчки. Държавата стана най-рисковият и непредсказуем фактор. Фирмите не влагат ресурси, защото не знаят каква поредна промяна ще поднесе правителството. Над 80 закона на мнозинството са лобистки и създават привилегии на определени фирми", изреди фактите Станишев.
"Никога досега не е отделян по-нисък процент за наука и образование, отколкото в момента. Правителството на ГЕРБ води БАН съзнателно към ликвидация", заяви в отрицателния си вот парламентаристката от БСП проф. Ваня Добрева.
За четвърта година правителството представя бюджет, в който отсъства съдържание, числата доминират над съдържанието, коментира депутатът от БСП и бивш финансов министър Пламен Орешарски. "Правителственият дълг ще продължи да расте. Обяснението с кризата продължава да доминира, но въпреки това отсъстват антикризисни политики. Подоходната политика в бюджета е твърде плаха. За пореден път не се предвиждат никакви реформи в публичния сектор", смята той. Това е поредният бюджет, който обрича на нищета и мизерия българите, защото не е социален и справедлив, отбеляза независимият депутат Георги Терзийски.
Основен дефицит на това управление е липсата на реформи, заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев Минималната пенсия в почти фалирала Гърция е в пъти по-висока от уж финансово стабилна България, подчерта съпартиецът му Хасан Адемов. България може да се измъкне от кризата като види, че светът е много по-голям от Европейския съюз, категоричен бе Волен Сидеров от "Атака". Според Мартин Димитров от Синята коалиция заложените разходи в проектобюджета са реални, но приходите са много надценени и дефицитът вероятно ще е много по-голям от предвиденото.
В крайна сметка независимо от критиките на опозицията законопроектът за държавния бюджет за догодина бе приет на първо четене. Гласуваха 182 народни представители, от които 122 бяха "за", а 60 - против.
За 2013 г. е предвидено да се направят общо разходи и вноска в общия бюджет на ЕС за 31 689 600 000 лв., или 38,9% от БВП. Тази сума е по-голяма от разходите за 2012 г. с 1 845 300 000 лв. Размерът на вноската на България в бюджета на ЕС за догодина ще е 908,2 млн. лв., което е с 12,5 млн. лв. повече от тази година.
За социално осигуряване, подпомагане и грижи се предвиждат 10 907 700 000 лв., а за социални помощи и обезщетения - 134 млн. лв.
За пенсии за заделени 588,6 млн. лв.
За жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда се предвиждат 2 861 500 000 лв.
За здравеопазването са разчетени разходи за 3 353 400 000 лв.
За отбрана и сигурност са заделени 2 931 500 000 лв.
Разходите за наука са 198,5 млн. лв., които са с 0,1 млн. лв. по-малко от тазгодишните.
Разходният таван на Министерството на земеделието и храните е 240 479,2 хил. лв., което е с 1,55% по-малко от 2012-а