18 Ноември 2024понеделник11:10 ч.

Актуално

Принципен въпрос

/ брой: 125

visibility 7495

Атанас Зафиров*

Пред състава на това Народно събрание стои един принципен въпрос: парламентаризмът има ли потенциал да работи за постигане на политическа стабилност или отново ще бъде партийно подчинен и употребен?
Няколко поредни Народни събрания не се оказаха на висотата на задачата да постигнат стабилност. Не успяха, защото основни сили тук не искат политическа стабилност. Властовото “Монополи”, които те разиграват, създаде сглобки - нетрайни конструкции, рухващи заради субективни интереси на играчите. Кой ще вземе повече власт, кой как ще употреби тази власт – ето това бяха основните мотиви и на ГЕРБ, и на ПП-ДБ, когато създаваха и рушаха правителства.
За съжаление 50-то Народно събрание отново се въвлича в подобен сценарий. Да, политическата сила спечелила изборите по учебник трябва да предложи свой кабинет и свои политики. Но реалността у нас е много далеч от образците на учебниците по демокрация. Няма обществен договор – само 1/3 от имащите право на глас българи участва в разпределянето на местата в това Народно събрание. И днес, в противовес на демократичните принципи, мнозинството българи пак е в опозиция, опозиция на политиката, такава каквато е.
Да, ГЕРБ има право да предложи състав на кабинет, който да е ярко партиен. Но дали този ход ще доведе до стабилност и до по-дълъг хоризонт за изпълнителната власт? Ние в БСП за България смятаме, че няма. И нашата увереност не произтича само от принципната ни опозиционност спрямо ГЕРБ и модела ГЕРБ. Част от хората, които предлагате днес за министри, изкараха българите по площадите. Ние бяхме на тези площади! И проблемът тук е, че победителите нямат ясно структурирани политики и предложения за реформи, те имат само ярки партийни лица – лица, които вече са били част именно от процеса на девалвацията на политиката в последните години. Победителите не показват управленска програма, около която да се структурира подкрепа за кабинет.
Тези, които днес ще гласуват проекто-кабинета „Желязков“, няма да го направят, защото им е важно какви ще са действията и реформите му в отделните секторни политики. Ще го подкрепят, защото знаят, че играта на “Монополи”ще продължи. Те ще могат да участват във властовата и административната машина, която ще работи така, както е работила до сега. Т.е. ще продължат да генерират ресурс и влияние, без да ги е грижа, че така произвеждат отчуждение между народ и управляващи, че късат демократичните нишки, чрез които избирателят делегира власт. Това ще продължи да произвежда политическа нестабилност и нови, но не носещи нищо ново избори.
Последствията – блокаж на управленските системи в много сложна икономическа и политическа ситуация. Раздирането на Обществения договор трябва да спре и това е основна задача на всеки отговорен политик. Стъпката назад от партийния интерес ще донесе две стъпки напред към изграждане на нов Обществен договор. Според БСП много ясно заявеният партиен профил на предложения от ГЕРБ кабинет е излишно блокиране на процеса на връщане на общественото доверие към политическите процеси у нас. Затова и предлагаме експертен кабинет, с много ясен политически курс и мандат за реформи.
Смятам, че той е възможен най-вече заради факта, че основните и сериозните политически сили, нямат различия по жизненоважни въпроси за ориентацията и перспективите пред България.
Първо – европейската ни принадлежност е безспорна, второ – необходимостта от запазване на позициите ни на основен фактор на стабилност и здрав разум на Балканите – също. Трето – разбирането, че икономическите перспективи на страната ни са заложник на демографския проблем, качеството на образованието и ниското ниво на иновации, е общо. Четвърто – ужасяващите неравенства и нуждата от специална политика по доходите. Пето - необходимостта от отстояването на позициите ни на енергиен фактор в региона и развитие на нови мощности и технологии, е безспорно. Шесто – Шенген, седмо – инфлацията… Мога да продължа с общото. Къде обаче се разминаваме?
Срещу общото застават партийният егоизъм и разбирането за властта като средство за получаване на още власт и влияние. БСП отново заявява, че ще подкрепи и ще работи за отговорно, родолюбиво, диалогично, експертно, пробългарско правителство и няма да подкрепи тясно-партийния кабинет, предложен от ГЕРБ. Смятаме, че има потенциал конституционната процедура по съставяне на кабинет да бъде извървяна до край в рамките на това Народно събрание и да завърши с правителство на националния интерес и стабилност.

* Изказване в НС при обсъждане на проекто-кабинета на ГЕРБ

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 2129

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 2174

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 2148

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 2253

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 2136

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2309

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 2008

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2291

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 2297

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 2203

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 2064

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ