Цярът
/ брой: 186
Коронавирусната пандемия се превърна в своеобразен тест не само на имунитета ни, дисциплината и отговорността за себе си и околните. Принудителната изолация изкара наяве някои добре прикривани пробойни в отношенията между двойките и завари неподготвени семейните връзки. В доста страни - най-вече в Китай и САЩ - постоянното присъствие на партньорите вкъщи доведе до осъзнаването, че не са един за друг. Молбите за разтрогване на брака на места са се увеличили с 50%, сочи безмилостната статистика.
Оказа се обаче, че в някои кътчета на света ситуацията е коренно различна. Разводите рязко са намалели - с цели 40 на сто. Изненадващо окуражаващите данни нахлуха като жадувана струя оптимизъм не откъде да е, а от Испания, която е сред най-засегнатите от КОВИД-19 на Стария континент. Поне една полза да има от стресиращата всички епидемия. Всъщност, даден е знак, че карантината може не само да разделя, но и да сближава. И непрекъснатата 24-часова комуникация има как да се превърне в своеобразно лекарство срещу тоталния стрес, стоварил се върху измамно могъщите плещи на крехкото човечество.
Възможността за прекарване на повече време сред най-близки хора е шанс да се оцени много по-прецизно онова, което сме изградили. А когато спомените за добри дни не се допълват с нови позитивни емоции, ясно е, че трябва да се направи рестарт на впечатленията и усещанията за съвместното съществуване. Подобна опция обаче, уви, не за всекиго е успешна.
Многото жертви на коварната зараза в Испания явно са се превърнали в своеобразен, макар и изключително скъпоструващ, катализатор на преосмислянето на истински важното. И вероятно, освен всичко друго, са накарали населението в страната не просто да възприема живота като най-значимия фактор изобщо. А да проумее, че цярът да се запазим като човеци е именно в преразглеждането на поведението ни към околните и най-вече в собственото семейство.