Виргиния СТАНКОВА:
Политикът трябва да е добър човек и професионалист
Мечтая младите хора да останат в България, да имат работа и повече от едно дете, да получават достойни заплати, казва младата социалистка
/ брой: 206
Виргиния СТАНКОВА е родена на 13 юни 1976 г. Завършила е право в Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград, има практикум по Медиация по Програма "Етническа интеграция и решаване на конфликти", реализирана от Фондация "Партньори-България" и финансирана от Американската агенция за международно развитие (2006 г.). Учила е и в Нов български университет по програма "Академия за социална политика", квалификация по управленски умения.
Омъжена е, има две деца.
- Какво или кой ви доведе в БСП и в Младежкото обединение, Виргиния?
- Член на Българската социалистическа партия станах през 2005 г. в Исперих, защото ми харесаха хората, с имена и лица на професионалисти, дисциплинирани граждани и добри приятели. През 2006 г. пък с около десетина младежи учредихме Младежка организация "Алтернативи", на която бях избрана за председател. Решихме, че ще организираме мероприятия, които да направят мястото на живеене в нашия град по-добро и интересно, решихме да акцентираме и заявим нашата позиция и виждане на млади хора, но без лична "материално-стойностна сметка". Което спазваме и до днес.
- Ще ставате ли политик? Ако го искате - защо ви трябва?
- Аз смятам, че всеки политик трябва първо да е добър човек, с ценностна система и изключително добър професионалист. Едва тогава и когато е настъпило времето, можеш да кажеш - "Да, това мога да бъда и аз!"
- Близките ви подкрепят ли намеренията ви, познават ли мечтите ви? Въпросът е - с вас ли са?
- Изключително много държа на семейството си, както и те на мен. Заедно подреждаме намеренията си и реализираме мечтите си.
- Греши ли БСП? Без кусури ли е ръководството? На кого и кога казвате това, което не ви харесва в работата на Социалистическата партия?
- Човешко е да се греши и не греши само този, който не работи. По принцип идеални хора няма, а за кусури в ръководството може би трябва да попитате "отговорниците" по кадровата политика. Аз съм прям човек и казвам това, което мисля. Това правя всеки ден. Когато работим и с младежите в Младежкото обединение, и с членовете на Общински съвет на БСП в Исперих, се дава думата винаги и всекиму, т.е. изразяваш винаги това, което мислиш.
- И сега, ако искате да отговорите на колегите си от Младежкото обединение, да започваме с техните въпроси. Работата призвание ли трябва да е или заплата?
- Категорична съм - работата трябва да е призвание. Уверявам ви!
- Искате ли да промените България, света, политиката? Какво точно в тях?
- Всеки българин иска по-добро бъдеще за България, аз - също. Искам младите хора да останат у нас, да имат условия и работа, да имат повече от едно дете, които да възпитат и изучат, да получават достойни заплати, детски надбавки.
- Какво е за вас Младежкото обединение, каква работа свършихте, какво сте намислили занапред?
- За мен Младежкото обединение е с абревиатурата ЕКИП - Единни, Когато, Искаме, Повече. То е спойка на млади хора, които не от всичко и на всяка цена правят капитал. МО на БСП "Алтернативи - Исперих" взе участие в различни местни инициативи, както с политическа и културна насоченост, така и с благотворителност. За една от последните - изложба с наслов "Да си спомним миналото - Партията през годините" лично г-н Сергей Станишев ни удостои с присъствието си на откриването. Някои от нашите идеи са реализирани в местната власт чрез общинските съветници и зам.-кметове от БСП в Исперих и в културни институции. Смятаме да продължим по тази векторна права и да привлечем младите хора, за да се чувстват те значими и непренебрегвани, смятаме да се срещнем и с млади хора от БСП от общините в Разградска област.
- На какво се смеете най-често?
- На децата си.
- Страхувате ли се от нещо? Какво е то?
- Да, от самотата. Не мога да си представя, че може да няма кой да ми отвори вратата!
- Кое е нещото, с което се гордеете най-много?
- Със семейството си.