Колко струва хлябът?
/ брой: 134
Две минимални заплати не са достатъчни, за да си купува човек всеки ден хляб. Не става дума за класическия "Добруджа" от кварталния магазин за под 2 лева килото. Иде реч за насъщния, който според разпространения в социалните мрежи кадър се продава в центъра на София, забележете, по 50 лева!
Стреснахте ли се? Спокойно. За "по-бедните" се изпълняват и поръчки и, вместо 1300 грама, пекат само 500 - за двайсетачка. Колко му плащаш за малкото самунче, в което всичко е "био" - от яйцата до кокосовото и бадемовото брашно. Да не помислите, че в пекарната не са се погрижили за "социално слабите"? Охоо! Срещу 5 лева им отрязват цяла филия - явно, за да не прегладнеят и да имат и те възможност да вкусят от луксозното чудо на хлебопроизводството поне веднъж в живота си.
А и така май се прави опит да се затвори устата на всички, които посмеят да коментират, че цената на този хляб е абсолютно безумна и непосилна за средностатистическия българин. Напротив: даже си е твърде адекватна на времето, в което живеем. Вече три десетилетия ножицата между бедни и богати у нас се разтваря все повече (макар че всеки път се чудим - има ли накъде още?!). И докато съседите ни с минимална пенсия от 250 лева броят стотинки и карат на сухари, ката ден се намират поне двама, които "жертват" по една банкнота с Пенчо Славейков, за да си погъделичкат самочувствието и да поглезят стомаха с печиво за 50 кинта.
Хлябът не е просто храна. А е символ на плодородието, на благословията и дори на мира. Също така е ритуал, духовна същност, част от жертвоприношение, но и знак за нов живот. Всичко в него - от зърното до трапезата - има смисъл, защото това е пътят на човешката култура.
Моите баба и дядо не ставаха от масата, преди да изядат от шепите си и последната троха от насъщния. Те от малки знаеха цената му и я платиха дори с живота на две от децата си в гладните военни години...
А на вас хлябът колко ви струва?