18 Ноември 2024понеделник02:43 ч.

Левски и ЦСКА коват кадри с мъки

"Армейците" зубрят български и биология, "сините" наблягат на чуждите езици

/ брой: 148

автор:Георги Аргиров

visibility 3911

За поредна година страстите временно утихнаха с края на футболния и спортния календар. Всички спортисти в България се отдадоха на други занимания - лагери, почивки, мисли за нови трансфери.
Какво правят учениците и учителите в спортните училища, които някога бяха част от ЦСКА и Левски? Изпратиха абитуриентите, гимназистите се явиха на задължителните матури, учители и директори се съсредоточиха върху националното външно оценяване и план-приема на ученици за новата учебна година.
16 са спортовете, които намират пристан в Държавното спортно училище "Ген. Владимир Стойчев". Това обясни за ДУМА директорът Васил Вутев. Основният прием на ученици е след завършен V и VI клас. За първа година - учебната 2013/2014 ще има прием на ученици и след завършен IV клас, както и на спортисти по самбо. А за учебната 2012/2013 г. в училището е имало 594 ученици от V до до XII клас. "Спортният акцент" върху учениците, които желаят да се запишат в училището след завършен IV клас, ще бъде ориентиран към ранните спортове - акробатика, гимнастика и плуване. Естествено, няма да се пренеберегват и другите традиционни и не толкова като футбол, баскетбол, волейбол, кану-каяк, лека атлетика.
За учебната 2013/2014 г. ще има прием на ученици от V до VIII клас, както следва: една паралелка V клас, две паралелки VI, четири VII и една VIII. В една паралелка учат около 24-25 ученици. Спортното министерство и "Ген. Владимир Стойчев" планират създаването на "олимпийски звена" - спортисти, които ще са младите надежди за бъдещите олимпийски игри. Те ще се подпомагат и от съответните федерации. Миналата година такова звено е създала централата по волейбол. За тази година подобно предложение са отправили и федерациите по борба и бокс.
Миналия месец "Ген. Владимир Стойчев" изпрати 82-ма абитуриенти. Всички те успешно са завършили XII клас и са се явили на матурите по български език и литература, и втори задължителен предмет. А те са математика, биология, география, философия. Интересът към биологията като втори задължителен предмет Васил Вутев обяснява с желанието на учениците да запишат специалност кинезитерапия в НСА "Васил Левски". А там оценката по биология е балообразуваща. Пак по впечатленията на школския шеф след треньорските специалности кинезитерапията е втората най-желана за усвояване от бъдещите висшисти.
Както е известно, спортните училища нямат зали за тренировки. Те разчитат на съответните клубове. "Ген. Владимир Стойчев" разполага с училищна сграда и два жилищни блока, които се използват за общежитие. Имат само един фитнес салон. 50% от учениците не са от София и живеят в общежитието. В него е подсигурена охрана, има възпитатели, които дежурят денонощно. Видеонаблюдение има както в училищната сграда, така и в района на блоковете. Единият е отреден за момчета, другият за момичета. Естествено, има закуска, обяд и вечеря за всички ученици.
Васил Вутев не се нагърби да отговори кое училище се управлява по-добре - държавното, което той ръководи, или общинските, каквито има в цялата страна. Според него най-добре училището се е управлявало, когато е било под прякото разпореждане на МНО и МО.
Какво е състоянито на бившото Спортно училище на СК Левски? Отговорът дава директорката Елисавета Първанова, която го ръководи от 7 г. Тя с гордост разказва, че в 2 поредни години спортното училище е изпратило като абитуриентки грациите от националния отбор по художествената гимнастика за жени.
Ръководството на училището се гордее с медалите, които са постигнали последната година неговите възпитаници като Борислава Дамянова, която е шампионка по джудо и самбо.
Учебният план-прием на СУ "Васил Левски" от години е един и същ. С други думи, през новата учебна година 2013/2014 няма да се разкриват нови паралелки за по-малки ученици, каквито намерения обявиха от "Ген. Владимир Стойчев". В момента в "синьото" школо има 54 ученици в VI клас и 26 в VII. Те са разпределени в 2 паралелки в VI и една в VII клас. Училищната сграда е основно ремонтирана, през 1996 г. е устроена като общинско спортно училище. Създадено е през 1977 г. със заповед на Министерството на народната просвета и е настанено в сградата на 47 ОУ "Ген. Емил Марков". За кратък период то става едно от водещите спортни училища в страната. Учениците използват залите и терените на СК Левски на "Герена", който е в съседство. Има и общежитие, но то като площ е по-малко от това на "червеното" училище.
Миналата година средният успех от оценките от матурите се е движел около 4,50. "Нито много, нито малко", казва Първанова. С гордост обаче обяснява, че в последните години възпитаници на училището са изкарвали високи оценки на матурата по чужд език - английски, руски. Една учаща дори е изкарала на езиковата матура 5,99. С подобни знания по чужди езици спортистите намират реализация като студенти в чуждестранни университети. Тази година "син" тенисист ще продължи образованието си в САЩ. Немалка част от завършилите школото на "сините" Левски продължават своето образование в НСА.
Елисавета Първанова също е завършила Спортната академия и е майстор на спорта по алпинизъм. Тя отбелязва, че е доста трудно на ръководения от нея пост. Още повече че средствата, които се отпускат от държавата и Столична община, са крайно недостатъчни.
Натуралните показатели (точното наименование на финансите според Васил Вутев), които се отпускат от Министерството на финансите, посредством ММС са 2280 лв. на дете в редовна форма на обучение за учебната 2012/2013 г. Увеличението в сравнение с предходната е с 139 лв. Отпусканите средства от бившия финансов министър Симеон Дянков за общежитието на "Ген. Владимир Стойчев" е 1327 лв. на дете за последната учебна година. Тук увеличението е с 82 лв., в сравнение с миналата година. По 25 лв. отпуска държавата на едно дете за поддържане на материално-техническата база на училището - училищна сграда, общежитие. А за извънкласни дейности са отделени 14 лв. на ученик. Според Вутев издръжката, която отпуска държавата за ученик в спортно училище, е една и съща, без значение дали училището е държавно или общинско.
Бившият спортен министър Свилен Нейков е успял да намери допълнително финансиране на ученици и учители в държавните спортни училища. Чрез Постановление 71 на Министерския съвет на тях са отпуснати по 800 лв. целеви средства. Това е друг финансов стимул, който се отпуска не за всяка календарна година, според финасовите възможности на държавата. Както се казва, една година може да има такива средства, но за друга да няма. Тези финанси са отделени за тренировки и лагери, храна и медикаменти и стимулиране на заслужили спортни специалисти.
Като се раздробят тези средства, се получава под 3 лв. издръжка на дете за ден. Затова родителите са принудени да помагат. Един ученик в ЦСКА дава по 16,20 лв. на месец за общежитие. И по 2,70 лв. на ден за обяд и вечеря. Закуска не е предвидена.
Въпреки тези цифри догодина "Ген. Владимир Стойчев" се подготвя да отбележи своята 40-годишнина. За тези години това училище е дало 17 олимпийски медалисти на България. Спортистите на училището са донесли над 500 отличия от световни и европейски първенства, както и от състезания в българския календар. Възпитаници на училището са Мария Гроздева, Таня Богомилова, Румяна Нейкова, Весела Лечева, Адриана Дунавска. Кирил Терзиев и Тервел Пулев са последните засега възпитаници, които са донесли олимпийски медали на България. Пулев обаче в момента се състезава за СК Левски. Голямата ни надежда в мотокроса Ангел Караньотов пък тази година завърши "червеното" школо.
В своята 36-годишна история "Васил Левски" е дало на България над 9 олимпийски призьори, над 160 медалисти от световни първенства и 180 от европейски. От завършилите общо 2496 ученици, повече 800 са постъпили във висши учебни заведения, над 120 работят като треньори и инструктори у нас и в чужбина, над 480 са реализиралите се като професионални спортисти.

В Левски се гордеят с грациите от националния отбор по художествена гимнастика за жени, които тази година са изпратени като абитуриентки


Христиана Тодорова е една от лидерките на грациите
Гонг


Борислава Дамянова е една от най-добрите състезателки на ЦСКА


С Ангел Караньотов се свързва светлото бъдеще в мотоциклетния спорт
БГНЕС



Чести гости на "Ген. Владимир Стойчев" са изтъкнати спортисти на България

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ