16 Април 2025сряда22:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Тръмп би отбой и махна митата върху електрониката

САЩ се ориентират към добив и складиране на метали от дъното на Тихия океан

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 693

Администрацията на Доналд Тръмп освободи от реципрочните мита смартфони, компютри и друга електроника, съобщи агенция "Блумбърг". От публикуван документ на Службата за митническа и гранична защита на САЩ следва, че обхватът на въведените мита се стеснява и промяната засяга китайски стоки, които подлежат на мита от 125%, както и продукти от други страни, обложени с 10-процентови мита. Списъкът на освободените от мита стоки включва смартфони, лаптопи, твърди дискове, компютърни процесори и чипове памет, както и оборудване за производство на полупроводници. Агенцията уточнява обаче, че след освобождаването на тези стоки от митата върху тях могат да бъдат наложени други тарифи.
Тръмп подпали търговска война на 2 април, когато обяви мита върху стоки от 185 страни и територии. На 9 април той обяви, че преустановява увеличенията на митата в срок от 90 дни за 75 държави, показали желание да преговарят. Те ще бъдат обект на вносни мита от 10%. Тази мярка не важи за Китай.
След това Тръмп обеща, че митата от 104% ще останат в сила срещу Пекин, докато китайската страна не постигне търговско споразумение със САЩ. Това доведе до контрамерки: Китай повиши митата за САЩ до 84%. На свой ред Тръмп обяви незабавно увеличение на ставката от Китай до 125%. Като се вземе предвид наложеното по-рано 20% мито за уж недостатъчни усилия на Канада, Мексико и Китай за борба срещу разпространението на наркотичното вещество фентанил, общото мито върху стоки от Китай в момента възлиза на 145 на сто.
По повод разхлабването на митата президентската говорителка Карълайн Левит направи изявление, че Тръмп е осигурил трилиони долари инвестиции в САЩ от компании като "Епъл" и "Нвидия". "По указание на президента тези компании бързат да изнесат производството си в САЩ възможно най-скоро“, каза тя.
Администрацията на Тръмп разработва указ за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан, пише британският в. "Файненшъл таймс", позовавайки се на свои източници. Целта на мярката е да се противодейства на превъзходството на Китай при материалите за производство на батерии и доставките на редкоземни елементи. Предвижда се да се натрупат "на американска територия големи количества от тях, за да бъдат използвани в бъдеще" при конфликт с Китай.
Пекин вече обяви някои ограничения върху износа на редкоземни елементи като част от отговора му срещу митническата война на Тръмп. Тези елементи са ключови за производството на всякакви устройства - от смартфони до батерии за електромобили.

Жилищата в София са поскъпнали с 200% за 10 години

автор:Дума

visibility 1217

/ брой: 71

България никога не е била по-близо до еврозоната

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 71

Пълна забрана за риболов в страната

автор:Дума

visibility 1486

/ брой: 71

САЩ закриват мисии в Европа и Африка

автор:Дума

visibility 1389

/ брой: 71

НАТО обмисля цел "помощ за Украйна"

автор:Дума

visibility 1089

/ брой: 71

Русия прави разлика между сделка и капан

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 71

Киев кани евролидери на Деня на победата

автор:Дума

visibility 1232

/ брой: 71

Една победа

автор:Александър Симов

visibility 1291

/ брой: 71

Самоубийци

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1314

/ брой: 71

Ценен опит за бъдещи парламентаристи

автор:Дума

visibility 1307

/ брой: 71

Когато "одринките" падаха от "Албатрос"

visibility 1319

/ брой: 71

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ