21 Ноември 2025петък12:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ЕС победи не по европейски

/ брой: 181

автор:Юри Михалков

visibility 19469

Проевропейската и управляваща в Молдова Партия на действието и справедливостта (ПДС) спечели мнозинство на парламентарните избори в 101-местния парламент, макар и с 10 депутати по-малко. Молдова избра ЕС пред Русия и Брюксел победи - това са изводите на първо четене за резултатите от вота.
Само че ПДС и Брюксел спечелиха едни пародийни и фарсови избори, които нямат нищо общо със светая светих на европейската цивилизация - свободни и демократични избори. ПДС и Брюксел лишиха от правото на глас близо 400-хилядната молдовска диаспора в Русия. Тя е разпръсната из цялата страна, но за нея бяха отворени едва двe избирателни бюра само в Москва. Между другото, лидерката на ПДС Мая Санду спечели президентските избори м.г. благодарение на същата тази диаспора, за която обаче бяха открити 17 секции в Русия. Сега тази диаспора бе лишена от това си право. 
В същото време секциите за също около 300-хилядната диаспора в Европа и изобщо на Запад бяха увеличени от 234 на 301. Хубаво, нека тези секции бъдат повече, но защо не бяха върнати поне 17-те секции в Русия? Отговорът е ясен - ПДС и Брюксел просто нямаше да спечелят.
В сепаратистката Приднестровска република живеят около 277 000 молдовски избиратели. За тях обаче са били приготвени само 12 секции, в които са гласували едва 12 000 души. Отделно, че властите им създаваха пречки да минат по единствения мост над Днестър, за да отидат да гласуват в самата Молдова - било чрез мотаене на проверката за документи, било чрез временна блокада заради фалшива бомбена заплаха, за да не стигнат хората до секциите навреме. Сборът на лишените от право на глас молдовци там и в Русия е 18%, добавете го към сбора на гласувалите срещу ПДС и нейната загуба става изографисана.
Пародията може да бъде продължена с хвърлянето в затвора на Евгения Гуцул, зад която стоят 150 000 гагаузи, със забраната за участие във вота на две партии, с арестуването на политици още на летището, посетили Русия, с обиски и медийни забрани, с ограниченията на наблюдатели и журналисти да проучват сигналите за фалшификации, с използването на административен ресурс от ПДС и много други.
По своя дух и изпълнение изборите в Молдова бяха не европейски, а брюкселски и еврокомисионни. ПДС и Брюксел спечелиха недемократични и дори еврозлодейски избори, доколкото лишиха стотици хиляди от свободен вот.

120 лв. за Коледа към пенсиите на най-бедните

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Продължителността на живота у нас се покачва

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

МОСВ с отличие за прилагане на картографирането

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ