За пенсионната система
/ брой: 77
Димитър Манолов
Вдигането на пенсионната възраст е червената линия, която не бива да бъде прекрачвана. Има и 40 години изискуем стаж, което е някакъв ужас. В България масовата възраст за пенсиониране вече стана 67 г., защото не достига осигурителен стаж. Нашата система е достатъчно рестриктивна, за да бъде допълнително натоварвана.
Със задачата трябва да се ангажират МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП. Такъв проект на решение вече е внесен в Народното събрание от депутати от трите управляващи партии, начело с председателя на парламентарната социална комисия Деница Сачева.
Най-важно е освобождаването на пенсионната ни система от плащанията, които не са покрити с осигурителни вноски - т.нар. пенсии, несвързани с трудова дейност. Там трябва да се прегледат много неща...
Определянето на адекватен размер на осигурителните вноски също е важен момент - това е най-късият път за балансиране на системата. Нека припомня, че през 2000 година пенсионната система имаше собствен резерв в размер на едно изплащане на пенсии месечно, а сега е на дефицит.
Важно е също вторият стълб да допълва първия. Вторият стълб у нас беше създаден по начин, който не съществува вече никъде в света. Много от държавите, които го въведоха, вече се отказаха. Но щетите, ако сега се откажем, може да бъдат и по-големи. Нещата трябва да бъдат балансирани. Вторият стълб няма да спаси тези хора, които биха пострадали заради промененото демографско съотношение.
Разходопокривната система е най-доброто нещо, измислено досега. Затова трите механизъма трябва да вървят в баланс.
Има обаче несъответствие между осигурителната вноска и реално получавания доход сред част от обществото. Проблем е, че осигурителната вноска върху минимална работна заплата не корелира с минималната пенсия. Не се прави връзка между осигурителен принос и пенсия. Двата фактора трябва да се движат едновременно.
Идеята за мултифондове е пореден подарък на частните пенсионни фондове. Това ще ги освободи от всякаква отговорност по отношение на резултата от тяхното управление.
Пред БНР