26 Март 2025сряда16:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Още 2 млн. лв. трябват, за да има денонощни аптеки във всеки областен град

Фармацевтите ще настояват списъкът с лекарства, продавани чрез вендинг автомати, да бъде редуциран

/ брой: 27

автор:Дума

visibility 11679

Ако се осигурят още два милиона лева, до края на годината ще има денонощна аптека във всеки областен град, каза пред журналисти Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Средствата трябва да се осигурят чрез методиката, по която НЗОК заплаща на аптеки, намиращи се в отдалечени и труднодостъпни населени места или са единствен изпълнител на една или повече дейности по НЗОК на територията на община. В момента финансовият ресурс, предвиден по тази методика, е девет милиона лева.
Преди дни управителят на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов каза, че през 2024 г. са разкрити 11 денонощни и 22 нови аптеки в отдалечени населени места. По думите му вследствие на финансирането по методиката има новооткрити аптеки, увеличен е броят на услугите за гражданите и е подобрен достъпът на пациентите до лекарства.
В рамките на пет минути 78% от жителите на страната ни достигат до аптека. Това каза магистър-фармацевтът Светослав Крумов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз. В Европейския съюз 58% от жителите достигат аптеката в рамките на пет минути. По думите му продължава обаче да има населени места, в които хората нямат достъп до аптека в рамките на 30 минути. За тях фармацевтите настояват да има целево финансиране, за да се открие аптека.
В страната броят на аптеките е прекалено голям, но основният проблем е неравномерното им разположение, допълни Крумов. В ЕС се падат 7,3 фармацевти на 10 хиляди души население, докато в България те са 9,6. Една аптека в ЕС обслужва средно 4150 пациенти, а в България - средно 2300, посочи той. През 2024 г. са издадени 173 разрешения за откриване на аптеки, но липсата на демографски критерии за откриването им води до голям брой аптеки, концентрирани в икономически атрактивни райони.
Проблемите в бранша не могат да се решат чрез откриване на мобилни аптеки, чрез вендинг автомати, разположени пред аптеките и чрез отпускане на лекарства по лекарско предписание от друг, освен магистър-фармацевт, каза Маринов.
Ще настояваме да се редуцира списъкът с лекарства, продавани чрез вендинг автомати, каза магистър-фармацевтът Светослав Крумов. По думите му целта е да се намали възможността всеки свободно да може да си купи лекарства, съдържащи парацетамол и псевдоефедрин. В сегашния списък, в който са указани медикаментите, които могат да се продават в автоматите, има над 600 продукта и ние ще настояваме той да бъде силно редуциран, добави Крумов. Според фармацевтите във вендинг машините трябва да се продават само най-малките опаковки от даден медикамент.

Магистрала "Хемус" готова до 2031 г.

автор:Дума

visibility 741

/ брой: 56

Ръст на банковите кредити с над 20%

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 56

ООН: Израелски танк е убил българина в Газа

автор:Дума

visibility 749

/ брой: 56

САЩ: Има споразумение между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 56

Европейците искат повече сигурност

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 56

Израел обстрелял грешно офис на Червения кръст

автор:Дума

visibility 728

/ брой: 56

Пълна подкрепа за Киселова

visibility 710

/ брой: 56

Барабар Петко с мъжете

автор:Мая Йовановска

visibility 737

/ брой: 56

Вятърните мелници на Европа

visibility 734

/ брой: 56

И тази година профилактиката е неглижирана

автор:Аида Паникян

visibility 743

/ брой: 56

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ