"Визия за България"
Столичани очакват от левицата „правителство в сянка”
Дискусията за бъдещето продължи из Софийско
/ брой: 204
Срещите и дискусиите по проекта "Визия за България" продължиха в София и населени места в района.
В село Волуяк депутатът от БСП Таско Ерменков подчерта, че проектът цели да възстанови държавата, а времевият му хоризонт е 20, 30, 40 години и надхвърля каквато и да е мандатност. "Идеята е да постигнем съгласие в обществото по основните проблеми, които са свързани с качеството на живота ни - здравеопазване, образование, икономика. В момента държавата не е там, където трябва, няма я толкова, колкото трябва, нито пък, когато потрябва", обобщи той. Хората от Волуяк се оплакаха, че нямат поликлиника, имат проблем с инфраструктурата, транспорта, водния цикъл и образованието.
Народният представител Антон Кутев представи Визията в с. Курило. Повече държава може и трябва да има в икономиката, смята зам.-председателят на ПГ "БСП за България". Той даде за пример АЕЦ "Козлодуй", който е държавна собственост. Според Кутев подобно трябва да е решението за електроразпределителните дружества. Депутатът отбеляза, че има области, в които държавата трябва да участва с регулация, като например във фармацевтиката.
Николай Цонков и Петър Витанов бяха депутатите, които разказваха в село Казичене за Визията. "Искаме да покажем, че държавата може да се развива по друг начин. Да постигнем консенсус в българското общество как да изглежда България като наистина социална държава, както е записано в Конституцията. Да имаме безплатно и достъпно здравеопазване и образование. Не искаме да бъдем на челни места в класациите за смъртност, ниска раждаемост, престъпност, високи нива на корупция. Затова трябва да променим модела, по който се управлява държавата", заяви Цонков. Витанов разказа за идеята на БСП, свързана с въвеждането на прогресивен данък, което според него е ключ към преодоляване на неравенствата. "България е единствената държава, която няма национална доктрина. Кауза, която да надхвърля един управленски мандат, без значение кой е в управлението. Една от целите на "Визия за България" е да даде такава надпартийна кауза. Проектът прави хората съпричастни към процеса по вземане на решения за ускореното развитие на нашата страна. Визията е протегната ръка, надхвърляща пределите на партията", обясни Витанов. Според него документът отговаря на въпроса кой ще е евентуалният партньор на БСП в управлението - този, който възприеме "Визия за България".
Депутатите Антон Кутев, Христо Проданов и Донка Симеонова, както и столичният общински съветник от БСП Николай Николов представиха визията в софийския район "Люлин". Симеонова наблегна на частта "Образование" от проекта и подчерта, че социалистите настояват да има един учебник по предмет, ново учебно съдържание и нови учебни програми. Нужен е Национален институт по образованието, смята тя.
В район "Искър" Визията бе представена от депутатите Виолета Желева, Румен Георгиев и Любомир Бонев. Георгиев разказа за предложенията на БСП, свързани с растениевъдството и животновъдството. Той обясни, че ще се заложи на подкрепа за дребните и средните производители, които да получават по-голям дял от субсидиите, а не както е в момента - голямата част от евросубсидиите да отиват при 6% от производителите.
Хората от "Искър" настояха във Визията да бъде записана категорична позиция за развитието на атомната енергетика и изграждане на АЕЦ "Белене" и други мощности, които да гарантират реиндустриализацията на страната. Те настояха и да бъде добавен и приетият от НС на БСП ангажимент за прекратяване или предоговаряне на концесиите за природни богатства, за летища, пристанища и др. Беше предложено и създаването на правителство в сянка.
БСП в столичния район "Красна поляна" бе домакин на срещата на софиянци със зам,-председателя на ПГ на левицата Георги Свиленски и депутатите Георги Гьоков и Димитър Данчев. "Нашата амбиция е да получим доверието на хората. Това, което предлагаме във "Визия за България", е напълно изпълнимо", увери Свиленски. Той бе категоричен, че без дългосрочна стратегия няма как България да се спаси от тежките си проблеми, като достъпа до здравеопазване и образование, проблемите в социалната политика и демографската катастрофа.