08 Ноември 2024петък13:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

На истината й е тясно, ако й надянат военен мундир

/ брой: 22

автор:Симеон Николов

visibility 3524

Симеон НИКОЛОВ


От репликата на уважаван български експерт от "Демократична България" за "успехи" на Украйна в електрониката, постигнати през 2014 г., до изявленията на Кондолиза Райс (бивш държавен секретар на САЩ) и Робърт Гейтс (бивш шеф на Пентагона) за почти пълна зависимост на Киев от икономическа и военна помощ и премълчаваните факти за украинските политици и грешките на ЕС в периода от 2014 г. до днес, се очертава опасността да изпаднем в тоналността на характерните за военно време тотална пропаганда и подмяна на истината. А не това трябва да предопределя мотивите ни за необходимата помощ за следвоенно възстановяване на страната.
Няма съмнение, че войната нанася и ще продължи да нанася още дълго и икономически щети върху Украйна. Но не само по отношение нивото на икономическото развитие на страната преди войната, а и относно нивото на демокрацията в нея  срещаме странни определения от рода на "процъфтяваща демокрация", "защита на европейските ценности" и др. Впрочем, в класацията на страните в света по състоянието на демокрацията в тях, публикувана през февруари 2022 г., Украйна е поставена в Трета група държави с "хибридни режими" и оценката за нивото на демокрация в нея е 5 точки по десетобалната система. За сравнение, нашата страна е във Втора група страни с "непълна демокрация4 с 6 до 7 точки.
По време на управлението на либерално-консервативния блок на Петро Порошенко, неолибералния Народен фронт на Яценюк и крайнодясната Радикална партия се ускори  икономическият упадък на Украйна. Насоките на МВФ доводеха до замразяване на пенсиите, намаляване субсидиите за цената на газа, освобождаване плодородните украински земи за приватизация. Международните корпорации печелеха, а местните олигарси се опитваха да парцелират своите интереси. След асоциирането на Украйна с ЕС през 2016 г. настъпи драматична деиндустриализация на страната. Износът от стомано-преработвателната промишленост спадна от 21,2 милиарда щатски долара на 12,7 милиарда щатски долара. Уволнени учени от оръжейните заводи продадоха знанията си на севернокорейски субекти, което даде перспектива за огромно увеличаване на възможностите на ракетния арсенал на Северна Корея. Олигарси и прекупвачи продадоха съветско въоръжение за над 32 милиарда долара, достигнало до съмнителни воюващи сили по света, за което трябваше да си спомним, когато бяхме помолени да им доставим своето, за да се защитят от руско военно нахлуване. Още преди войната Украйна беше една от най-корумпираните страни в Европа, факт, който вероятно се е влошил по време на войната. Неслучайно в Конгреса на САЩ поискаха контрол над това къде отиват доставяните оръжия.
Доставяните от Запада оръжия помогнаха за доунищожаването на страната. Финансовата подкрепа за почти фалиралата страна едва ли ще може да покрие финансовите нужди. ЕС обеща 1,5 млрд. евро на месец през 2023 г., но украинското правителство поиска 5-9 млрд. евро на месец. Истинската промяна към мир е свързана с промяна на мисленето: Нито само оръжия, нито анексирането на чужди територииии могат да донесат мир. Светът не принадлежи само на Запада и САЩ няма да бъдат единствената световна сила. Разширяването на НАТО не може да допринесе за повече стабилност в Европа.
Изследователят Дейвид Ноак е много прав, отбелязвайки, че когато политиците в Западна Европа казват, че Украйна се бори за "нашите ценности", те всъщност нямат предвид представителна демокрация - те имат предвид едва овладян неолиберализъм, който де факто е сринал Украйна в социално-икономическо отношение.
Няма съмнение, че след войната ще трябва дълбоко да се бръкнем за помощи за един съседен, славянски, изстрадал народ. Но причините за икономическия срив се коренят в годините далеч преди 24 февруари 2022 г. и за тях има също конкретни виновници, както и за започване на самата война. Само обективният поглед над протичащите процеси позволява убедителното аргументиране на бъдещи държавнически решения.

www.expert-bdd.com

Със съкращения

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ