16 Октомври 2024сряда23:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ток на ръба

/ брой: 9

автор:Светла Василева

visibility 2207

Днес България спря износа на ток. Ограничителната заповед на министъра в оставка Теменужка Петкова беше медийно опакована като грижа за запазване на надеждността и сигурността на електроенергийната ни система. Благовидният предлог обаче не може да скрие действителното състояние на нещата. А то е, че електроенергетиката ни прави ток на ръба. Отчетеното рекордно потребление за последните 20 години стана повод за гордост на министър Петкова, макар нито тя, нито кабинетът да имат и минимален принос за него. Климатичните условия накараха битовите потребители да включат де що електроуред имат, за да се топлят. По друг начин щеше да звучи новината, ако пиковата консумация беше предизвикана от стопанските потребители и особено от онези, които имат непрекъсваеми производства, защото щеше да означава ръст на поръчките, на икономиката и на БВП. Но не се случи.
Рекордното потребление показа няколко неща. Първо. Електроенергийната ни система работи на ръба. Според бившия директор на Електроенергийния системен оператор Иван Айолов, генериращите базови мощности на България са около 7500 МВт, нищо, че в паспортите на съоръженията е записано друго. Важно е какво реално могат да произведат. А то се видя на практика тези дни. Особено когато се наложи да се активира студеният резерв. Две от енергийните предприятия - тецовете в Русе и в Бобов дол, имаха проблеми, което и наложи отправянето на искане за внос на ток от Румъния. Второ. Системата не се срина само благодарение на професионализма на специалистите в нея и напук на усилията на политици и пишман експерти да се правят на енергетици.
Трето. България има нужда от нови базови генериращи мощности. Не от ВЕИ. Не ги ли изгради, ще продължаваме да балансираме на ръба. Докога ли?


 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ