Лявото обединение:
България има нужда от алтернатива на десните бюджети на ГЕРБ
Бяха предложени и спешни мерки срещу безводието
/ брой: 167
За нужда от алтернативна бюджетна и фискална политика на България от провежданата досега от десните правителства на ГЕРБ се обявиха от лявото обединение. На ресорната работна среща бяха обсъдени програмите на левите партии и бе установено почти пълно припокриване. Обединяващи бяха провеждане на реформа в данъчната политика на страната, свързана с премахване на плоския данък и въвеждане на необлагаем минимум, въвеждане на стимули, като неплащане на данък върху доходите на лица до 26-годишна възраст, финансовото подпомагане при раждане на деца на работещи и осигуряващи се родители, както и данъчни облекчения за млади семейства. Приоритетно за левицата е преизчисляването на всички пенсии.
Изтъкната беше нуждата от реформа в приходните агенции с цел попълване на фиска, увеличаване на събираемостта и изсветляване на икономиката, като бяха набелязани конкретни мерки за това.
На срещата между левите партии беше констатирана липсата на чуждестранни инвестиции в страната, бяха обсъдени причините за това и бяха набелязани първоначални мерки за обръщане на негативната тенденция.
Също така на работна група по регионално развитие и местна политика, лявото обединение се обяви за спешни мерки срещу безводието в страната във връзка с изготвянето на общата програма на коалицията.
Представителите на левите партии се обединиха около приоритетното инвестиране във ВиК инфраструктурата, одит и пълна ревизия на ВиК холдинга, както и капитализация на ВиК дружествата с цел инвестиции във водопроводната и канализационна мрежа. Държавата да подпомага общините в добива на водни ресурси от алтернативни източници. Според тях цената на водата трябва да бъде обвързана с критерии за нейното качество.
Левицата настоява въвеждането на принципа „замърсителят плаща“ при такса „Битови отпадъци“ да бъде съчетано със социална поносимост на таксата.
Лявото обединение също така предлага създаването на Фонд „Общински пътища“, който да позволи адекватна грижа за рехабилитация на общинските пътища.
Особено внимание беше обърнато на демографската политика и сближаването на регионите. Предложиха се мерки за привличане на бъдещи специалисти чрез стипендии за завръщане в районите, преференциални условия за жилища и специална грижа за децата и младите семейства. Да се създаде Национален фонд за сближаване между регионите, насочен към изостаналите региони, който ще работи приоритетно за Северозападна България, Родопите и Странджа-Сакар.
В общинските бюджети да остават част от събираните данък върху доходите на физическите лица и корпоративен данък и да се възстанови процесът на децентрализация на общините беше друго обединяващо предложение по време на дискусията в работната група.