Майдан и в Куба?
/ брой: 133
На Острова на Свободата избухнаха най-масовите протести от 1994 г. насам. Хиляди хора излязоха на улиците в различни градове. Причината - влошаване на икономиката и недостиг на храна, ток и ваксини. Отново по вина на САЩ. В края на миналия век, когато СССР се разпадна, а американците наложиха ембарго, Фидел Кастро излезе сред народа си, за да го успокои, и завърши с думите: "Куба на никого не се моли! Пред никого не пада на колене! Заедно ще се справим със ситуацията!"
Днес революционерът го няма. Президент е Мигел Диас-Канел. Към вече съществуващите проблеми се добавя и пандемията. Тук се сблъскваме с интересен случай. Страната се справи блестящо с овладяването на първата вълна. Здравеопазването в държавата е едно от най-добрите в света. Местните учени разработиха собствена ваксина и кубински лекарски екипи бяха изпращани в чужбина да помагат, включително и в Европа. Изведнъж, от нищото, се появява огнище на втора вълна и този път положението излиза извън контрол. Куба веднага заема място сред страните с голям брой заразени. Появяват се проблеми с недостиг на ваксини, болнични легла... Ей така, изведнъж...
Случаят вече се интернационализира. Позиции, от една страна, изказаха Русия, Венецуела и Мексико, а от друга - САЩ, ЕС и Бразилия. Първата група е против външната намеса в Куба. Втората явно залага на кубински майдан. Достъпът до интернет и социалните мрежи улеснява разпространението на всякакви новини - истински и фалшиви. Предишният лидер Раул Кастро даде повече свободи и достъп до информация, но от капиталистическия свят. Отдавна са известни апетитите на САЩ към островната държава, сега обаче те вече губят терен - с Венецуела се провалиха, а Южна Америка постепенно започна да почервенява. Въпросът е дали Куба, без фигури като Че Гевара и Фидел Кастро, ще се противопостави на кубинския майдан?