08 Декември 2025понеделник18:15 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Габриел Вълков: Внасяме законопроект за намаляване на лухвите на студентските кредити от 7 на 3%

Всеки човек заслужава да може да се образова и развива в България

автор:Дума

visibility 6084

„Внасяме законопроект за намаляване на лихвите по студентските кредити на студенти докторанти в България. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Нашето предложение е да паднат на 3%“. Това заяви председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков пред медии в НС. Той бе категоричен, че няма как банките да печелят още повече пари на гърба на младите студенти, които нямат достъп до образование, защото нямат финансовата възможност да учат.

На второ място социалистът посочи и промени, свързани с демографската криза: „Когато едно младо семейство, което е изтеглило студентски кредит, завърши своето образование, при раждане на две деца се опрощава студентският кредит. Държавата го връща на банката с цел да стимулираме младите семейства да раждат деца“.  Габриел Вълков подчерта, че младите образовани семейства с висше образование трябва да имат възможност да раждат деца и да се развиват в България.

Като трета предлагана промяна той посочи, че в закона е предвиден рамков договор между банката и Министерство на образованието и науката. „Забелязахме, че този договор често не се спазва от банките, а в закона няма санкции по това. В нашия законопроект сме заложили такива – спиране на бонусите, ако банката не си изпълнява ангажиментите по договора. Това го правим, защото има проблем с младите хора в България, те нямат достъп до образование и ние искаме да го осигурим. Това не са социални помощи. Това е един равен старт в живота на всеки, защото всеки човек заслужава да може да се образова и развива в България‘, категоричен бе Габриел Вълков.

Кабинетът внася днес преработения бюджет

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 230

Има дефицити, изкривяване и деформации в пазара

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 230

Доматите и краставиците поскъпват с над 17% на борсите

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 230

Черна златка унищожила плодни градини в много райони на страната

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 230

ЕС не е готов за Македония

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 230

Повишават пенсионната възраст в Испания

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 230

Стачка във Франция - не дават годишен бонус

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 230

Накратко

автор:Дума

visibility 607

/ брой: 230

История

автор:Дума

visibility 678

/ брой: 230

Митологизацията Зет

автор:Гергана Пирозова

visibility 630

/ брой: 230

Ще стане ли ЕС крадец

автор:Юри Михалков

visibility 700

/ брой: 230

Той вярваше, че в бурни времена ще бъде винаги с народа си

visibility 648

/ брой: 230

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ