Социалистки дискутираха социалните неравенства
/ брой: 180
Обединението на жените социалистки инициира проект на Института за социална интеграция, подкрепен от фондация "Фредрих Еберт". Той обхваща шест граждански форума в страната, където се провеждат дискусии, свързани с проблемите, които вълнуват гражданското общество за развитие на местната общност, съобщи за ДУМА председателят на обединението Дора Янкова.
Досега са проведени срещи и разговори във Велико Търново и Варна, а преди ден и в Хасково. Темата на дискусията там премина под наслов "Правната защита и социалната несправедливост". В нея се включиха активно областният координатор на Обединението на жените социалистки в Хасково Дочка Кючюкова и членът на бюрото на обединението проф. д-р на и.н. Емилия Масларова.
По време на дебатите стана ясно, че социалните неравенства са широко разпространен проблем в обществото и могат да бъдат причина за различни форми на дискриминация и нарушения на правата на човека. Затова е от съществено значение да се осигури правна защита за хората, които са жертви на социални неравенства. Правната защита може да се осигури чрез законодателство, което забранява дискриминацията въз основа на различни критерии като пол, раса, етнически произход, възраст, религия и др. Участниците в инициативата се обединиха около разбирането, че правната система трябва да бъде ефективна и достъпна за всички, за да се осигури справедливост и защита на правата.
Председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева разясни каква правна помощ оказва държавата на хора със социални проблеми. Преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова направи цялостен обзор за това как човешките права са разписани в Конституцията и в другите основни закони и как хората и най-вече жените могат да си ги търсят и отстояват.
Във форума се включи и председателят на УС на Стратегическия институт за национални политики и идеи Калоян Паргов. Той поздрави участничките и заяви, че е важно да се работи за премахване на корените на социалните неравенства чрез образование, информационни кампании и програми за насърчаване на равенството и инклузията в обществото. Само по този начин можем да построим по-справедливо и равноправно общество, в което всеки човек има равен достъп до правата си, подчерта Паргов.