12 Ноември 2024вторник14:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Призраците на „Велика България“ и „Велика Албания“

/ брой: 191

visibility 2984

Алексей Чичкин, Алексей Подимов
Росийское Военное Обозрение


Един от проблемите в този балкански регион идва от спора между София и Скопие. България възприема македонците като субетнос на българите, считайки техния език за втора книжовна норма на българския език. Днес в Северна Македония, както в монархическа Югославия (1919-1941) и в Титова Югославия (1945-1992), твърдят, че македонците са отделна нация.
През пролетта на 1941 г. Царство България окупира около 80% от територията на югославска Македония и почти цяла гръцка Македония. След 1944 г. София се отказва от претенциите си за цялата територия на Македония.
Днес Албания и Косово подкрепят сепаратизма на македонските албанци. Добре известната натовска стратегия за „Велика Албания“ включва присъединяването на граничещи с Албания региони в Северна Македония и Гърция.
В момента се разиграва сценарий за постепенното разделяне на Северна Македония между послушните на ЕС и НАТО „Велика Албания” и „Велика България”. Западът няма доверие на Скопие заради етническата, икономическата и транспортната близост на Северна Македония със Сърбия. Освен това Западът не се нуждае от междинна славянска страна по най-краткия път между Адриатическо и Черно море...
                                                                                          
Със съкращения
Двете карти са на руското издание

Коментар: Руските автори допускат фундаментална грешка. И в монархическа, и в Титова Югославия българският характер на Македония се оспорва само от Белград, а не от населението на тези изконни български земи, окупирани от сърбите след 1919 г. Очевидно Чичкин и Подимов изобщо не познават трудовете на акад. Сергей Лихачов, който през 70-те години на XX век подкрепи България по „македонския въпрос“ и написа: „Българската Държава на Духа се простира от Балтийско море до Тихия океан и от Северния ледовит океан до Индийския. Вие сте най-древната от съществуващите днес културни нации не само в Европа, но и в света. Миналото погълна античността и древния Рим, но България остана като жива отломка от древната европейска култура...“

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 163

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 151

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ