04 Септември 2024сряда01:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как пенливата напитка завладя света и България

/ брой: 147

автор:Дума

visibility 4258

Преди около 12 хил. години нашите предци изоставят дивачеството и престават да гонят мамути, като вместо това се съсредоточават върху градежа на цивилизация и саденето на зърнени култури. До преди 15 години се смяташе, че причината е в насъщния хляб, но учените откриха, че всъщност е "ин бира веритас". Разкопки в днешен Иран откриха доказателства за пивоварство датира от 8000 г. пр.н.е. - цели три хилядолетия преди първия документиран хляб. 

Бирата и цивилизацията вървят ръка за ръка - това се потвърждава и от факта, че първите писани закони на света, включително тези на Хамурапи, включват регулация на питейните заведения и чистотата на бирата. В Древен Египет смятат бирата за дар на боговете. Заплатите на работниците, издигнали пирамидите са били плащани именно в бира и са се отчитали с последния писък на счетоводната наука.  

Да отидем няколко хилядолетия напред. През Средновековието с цялата липса на хигиена, варенето на бира прочиства водата, правейки пенливата течност една от малкото сигурни за пиене, спасявайки хиляди животи. По това време германските монаси откриват, че смесването на бирата с хмел забавя развалянето й, а също така дава днешния й свеж вкус. 

В средата на XIX век Луи Пастьор се опитва да разбере защо бирата вкисва и открива бактерии в маята. Той стига до извода, че ако микроорганизмите може да развалят бирата, то явно причиняват и болести. От там идва и пастьоризацията и препоръката да си мием ръцете. Откритията му водят и до индустриализацията на бирата - вече може да се строят големи пивоварни, където в контролирана среда питието да стига до масовия потребител. 

Приблизително по това време бирата стига до нашите земи. Според най-разпространената версия първата бира в България е сварена от Лайош Кошут, национален герой на Унгария. Накратко - през 1848 г. маджарите се надигат срещу австрийско робство, биват разбити и водачите им бягат в съседната Османска империя, която ги заселва край Шумен. Летните жеги в Мизия не се отразяват добре на идеолога на унгарското възраждане, който с подръчни средства решава да направи любимата си бира, която бързо става популярна и сред местните. 

В "Немили-Недраги" на Дядо Вазов също има любопитен епизод, който показва, че кехлибарната течност ни се е усладила. Хъшовете събират пари за оръжие, с което да извършат атентат, но... в една от букурещенските кръчми са докарали пилзенска бира: "Скоро из улицата екна задружна гръмогласна песен... На заранта от печалбата на снощното представление не остаяше нищо вече. Султан Абдул Азис беше спасен."

Един от големите спорове в българската история е и коя е първата пиворарна в България? По данни на Съюза на пивоварите в България, това е Каменица (1881 г.), но като критерий те отчитат все още действаща пивоварна. Истината е, че първата пивоварна е била в Русе - "Света Петка" от 1876 г. До края на XIX век пиворарните в България вече стават няколко десетки. И така бирата става незаменима част от родната питейна култура. 

НАП закрива банковите гишета в офисите си

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 168

44% от българите не могат да си позволят едноседмична почивка

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 168

Масови проверки на стоки и услуги за учениците

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 168

ЕС предупреди Скопие да не зарязва Коридор 8

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 168

Успехи на несистемни партии в Германия

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 168

Израел потърсил Русия за заложниците

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 168

Накратко

автор:Дума

visibility 2175

/ брой: 168

Истинската битка в БСП

автор:Александър Симов

visibility 1452

/ брой: 168

Граждански дълг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1478

/ брой: 168

Остриетата на неолиберализма - дисекция в няколко подточки

visibility 653

/ брой: 168

При кого отива властта?

автор:Мартин Карбовски

visibility 1203

/ брой: 168

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ