03 Септември 2024вторник13:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Прогноза на "Икономист":

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

Политическата нестабилност и инфлация, надвишаваща допустимите нива от ЕЦБ, са основните ни проблеми

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 2779

България ще влезе в еврозоната и ще стане пълноправен член на Шенгенското пространство едва през 2026 г“, твърди в свой доклад "Икономист". Според тяхната прогноза основният проблем на България в момента е политическата нестабилност. Технически България би могла да приеме еврото до 2025 г., ако страната има стабилно правителство и постигне ценова стабилност, но настоящите условия сочат забавяне. Очаква се постоянната политическа нестабилност и нивата на инфлация, надвишаващи тези допустими от Европейската централна банка (ЕЦБ), да възпрепятстват този срок.
В прогнозата се подчертава, че програмата за капиталови разходи на България ще продължи да бъде силно зависима от финансирането от ЕС.
Очаква се бизнес климатът в България постепенно да се подобри, въпреки че страната вероятно ще продължи да бъде по-малко привлекателна в сравнение с други източноевропейски държави поради политическата нестабилност и неразвитата инфраструктура.
Икономическите анализатори смятат, че годишната инфлация в България ще спадне от 9,5% през 2023 г. до 2,7% до края на тази година, главно поради по-бавния ръст на цените на енергията и храните, които съставляват значителна част от индекса на потребителските цени. Инфлацията в България ще продължи да бъде над средната за еврозоната, прогнозират експертите.

Почина големият български журналист Иван Гарелов

автор:Дума

visibility 12

ЦИК блокирана от двете ДПС

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 168

НАП закрива банковите гишета в офисите си

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 168

44% от българите не могат да си позволят едноседмична почивка

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 168

Масови проверки на стоки и услуги за учениците

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 168

ЕС предупреди Скопие да не зарязва Коридор 8

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 168

Успехи на несистемни партии в Германия

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 168

Израел потърсил Русия за заложниците

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 168

Накратко

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 168

Истинската битка в БСП

автор:Александър Симов

visibility 207

/ брой: 168

Граждански дълг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 212

/ брой: 168

Остриетата на неолиберализма - дисекция в няколко подточки

visibility 153

/ брой: 168

При кого отива властта?

автор:Мартин Карбовски

visibility 188

/ брой: 168

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ