Документалният филм "Каменоделното училище" с премиера в Чешкия център
/ брой: 216
Отживелица ли е работата с ръце, или може да ни разкрие един изцяло нов начин на мислене? Какво е да подчиниш един твърд, вечен материал във форма, запечатваща мимолетните човешки състояния? Как се предава занаят в днешно време?
"Каменоделното училище", който ще бъде представен премиерно на 12 ноември от 18 ч. в Чешкия център в София, е документален филм за единствената на Балканския полуостров Професионална гимназия по каменообработване - в село Кунино, община Роман. Филмът проследява една учебна година в училището, като улавя неговия дух, традиции и всекидневие, разглежда творческите начинания на учениците, отдадеността на учителите и майсторите и редицата лични истории, които се преплитат с работата. Действащи лица са майстор Радой Радойчовски - един от най-видните каменоделци на България, знаменитият бивш директор Димитър Йотов, настоящият директор Христо Димитров, младите учители и действащи скулптори и занаятчии: Дарин Ганчев, Валерий Ганчев и Петър Михайлов, както и почти всички ученици в училището.
Филмът е създаден от младите артисти Силвия Чернева - режисьорка, и Александър Бенев - оператор, и запечатва техните срещи, впечатления и въпроси към героите. Изготвен е с финансовата подкрепа на Европейския съюз и съфинансиран от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони в изпълнение на проект BG06RDNP001-19.526 - Документален филм "Каменоделски истории" с бенефициент Сдружение "Православен Храм Свети Николай - Кунино" по Подмярка 19.2 "Прилагане на операции в рамките на стратегии за воденото от общностите местно развитие" на мярка 19 "Водено от общностите местно развитие" за бенефициенти, възложители по ЗУСЕСИФ".
Училището е създадено през 1920 г. със съдействието на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.