18 Ноември 2024понеделник14:41 ч.

Големите стъпки на малките, или как деца променят света

Влиянието им върху историята, културата и дори политиката надхвърля многократно усилието на възрастните в различни сфери

/ брой: 104

автор:Альона Нейкова

visibility 3536

Често ни се струва, че най-важните решения в света се вземат от възрастните. Но определени постъпки на някои деца, а в особени случаи и самият факт на присъствието им на планетата кардинално променят живота на милиони хора. Нека разберем какви големи стъпки са направили някои от най-малките представители на човечеството, оказали изключително сериозно влияние върху историята и културата на XX век.


Момичето, описало мъките от войната


Анелис Мария Франк е родена във Франкфурт на Майн (Германия) в семейство на евреи. Когато е едва на 4, заедно с родителите и по-голямата й сестра Марго правят опит да се спасят от нацистите в Амстердам. Обаче през 1940 г. и Холандия е окупирана от войската на Хитлер. В стремежа да избегнат сигурна смърт през лятото на 1942-ра цялата фамилия заедно с техни приятели от Полша и познат зъболекар се укрива в тайната задна част от сградата на фирмата, създадена и ръководена от бащата на момичето - Ото. Именно там Ане пише своя дневник, подарък за 13-ия й рожден ден от нейните родители, който тя нарича Кити. Тийнейджърката споделя в него своите мечти, мисли, чувства и желания, веселите и тъжните моменти от всекидневието, описва зверствата на нацистите. Изживява и най-красивия момент от юношеството си: влюбва се в сина на семейство Ван Пелс - Петер. Но след две лета - на 4 август 1944 г., убежището е разкрито. Предава ги шпионин на полицията, който се представя за приятел на укриващите се. Всички са арестувани и изпратени в нидерландския лагер "Вестерборк", а след това в "Аушвиц". Сред малцината оцелели е Ото Франк, който се връща в Амстердам и разбира, че негови служителки са намерили дневника на Ане. През 1947 г. бащата сбъдва мечтата на дъщеря си да стане писателка и издава книгата "Het Achterhuis" - "Задната къща", която веднага привлича вниманието на публиката, а днес е преведена на 60 езика, снимани са и филми по нея.

Тийнейджърът, измислил и създал снегомобила


Бащата на обикновено канадско момче на име Джоузеф-Арманд Бомбардие в началото на 50-те години на ХХ век подарява на сина си старичък Ford T. Но вместо просто да подкара колата, напредничавият младеж я разглобява изцяло и после създава от нея абсолютно ново транспортно средство, което позволява безпроблемно и бързо придвижване дори по заснежени терени. Когато става пълнолетен, патентова изобретението си и се посвещава на производството на снегоходи и самолети - едни от най-надеждните в света, а фирмата "Бомбардие" се превръща в лидер в тази сфера.


Вдъхновителят на Мечо Пух и Йори

Английският писател Алан Александър Милн измисля едни от най-популярните и обичани от малки и големи почитатели на литературата персонажи благодарение на своя единствен син Кристофър Робин. За първия си рожден ден детето получава подарък плюшено мече, наречено първоначално Едуард. А по време на семейна разходка до Лондонската зоологическа градина момчето се запознава с една от атракциите й и магнит за всички деца и възрастни. Кристофър се привързва силно към мечето Уини и започва да го посещава често, като понякога дори влиза в клетката му. Скоро кръщава на него и любимата си мека играчка. Алан А. Милн се вдъхновява от приятелството на сина си с Пух и започва да ги описва. Появяват се историите за приключенията на лакомника, който обича мед и цени приятелите си от Голямата гора. Произведението е на 17-о място сред стоте най-четени книги на ХХ век, която провокира редица писатели, есеисти и анализатори да изследват философските послания на Милн. А през 2006 г. главният герой от прочутата поредица получава своята звезда на Алеята на славата в Холивуд. Близо милион души всяка година посещават къта на Мечо Пух в библиотеката в Ню Йорк, където се пазят оригиналните играчки на Кристофър Робин.

Бащата на телевизията

Още като ученик Фило Фарнсуърт споделя с преподавателя си по химия идеята за електронно транслиране на изображението на големи разстояния. Проектът изглежда доста напредничав и през следващите няколко години момчето се труди върху създаването на вакуумна тръба с фосфор, който свети под въздействието на електроните. Иде реч за устройство, което предшества направата на иконоскоп - практична видеокамерна тръба, използвана в ранните телевизионни приемници. Първото изображение, което Фило успява да излъчи с помощта на уреда, представлява обикновена хоризонтална линия, но именно тя извършва революция в развитието на телевизията.


Последният император

Айсин Джоро Пу И (7 февруари 1906 - 17 октомври 1967) е последният император на Китай и дванадесетият император от манджурската династия Цин. Възкачен е на трона, когато е едва на две годинки, и управлява под регентството на вдовстващата императрица Цъси до свалянето на империята и обявяването на Синхайската република в Китай през 1912 г. Пу И е провъзгласен за император на марионетната държава Манджоугуо в региона Манджурия, която е откъсната от Република Китай и е под властта на Японската империя. Това управление на Пу И продължава от 1934 г. до нахлуването на съветските войски през август 1945 г. Прекарва известно време във военен лагер край Хабаровск, а през 1950 г. е екстрадиран в Китай, където е в трудова колония в град Фушун. Освободен е през 1959 г. със специално разрешение на Мао Дзедун. В началото на 60-те години на XX век Пу И заема длъжността градинар и библиотекар в Пекин. На него е посветен филмът на Бернардо Бертолучи "Последният император" (1987).


Помирителката на великите сили

Саманта Рийд Смит, родена на 29 юни 1972 г., е ученичка от Манчестър, Мейн, обявена в Съединените щати за "Най-младия посланик на Америка", а в Съветския съюз за "Посланик на добра воля". Момичето става световноизвестно, след като праща писмо до тогавашния генерален секретар на комунистическата партия, изразявайки страховете си от евентуална ядрена война между САЩ и СССР. Юрий Андропов отговаря на посланието й и лично я кани да посети Съветския съюз. Със значителната подкрепа от страна на медиите в двете страни след визитата си тя участва в мирни мероприятия в Япония. Саманта Смит написва книгата "Пътешествие до Съветския съюз" и гостува в различни телевизионни предавания. На 25 август 1985 г. по време на Полет 1808 на Бар Харбър Еърлайнс самолетът извършва неуспешен опит за приземяване, убивайки всичките 6 пътници, включително и момичето, което иска да помири великите сили.

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 0

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 0

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 0

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ