19 Ноември 2024вторник06:30 ч.

Долу ръцете от АЕЦ-а

/ брой: 219

автор:Нора Стоичкова

visibility 1429

Нора СТОИЧКОВА



Консултации с партиите на всеки две-три седмици и, докато се извървят всички, ето Коледа и Нова година минали с действащ парламент и безпредела на служебното правителство. А междувременно се взимат съдбоносни за страната решения, защото в мътната вода едри шарани се хващат на въдицата.
Очевидно това е рецептата, която измъдри политическата инженерия, за да сглоби такъв парламент, който трудно събира мнозинство за бюджета за следващата година, но винаги има мнозинство евроатлантици, които да прокарват лобистки решения в полза на чужди военно-промишлени комплекси и да бутат държавата в най-невероятни приключения. То ще поучастваме с "военна помощ" за Украйна, то ускорено ще влизаме в еврозоната. Нищо, че тези решения влачат негативни последствия за поколения напред.
Последното такова решение е след 2024 г. България да търси заместване на ядреното гориво за АЕЦ "Козлодуй" с някакво друго, от алтернативни източници. Основните лобисти за това решение са ГЕРБ-СДС, но и ПП, и ДБ, и партията на Стефан Янев охотно се включват в новата "коалиция на войната", която този път взе на мушка ядрената ни централа. Защото е важно лобистите на "Уестингхаус" да си свършат мръсната работа. А е мръсна всяка работа, която ще постави под въпрос ядрената сигурност на страната ни.
БСП винаги е стояла на твърди позиции - с ядрените ни мощности и сигурност шега не бива. И парламентарната група гласува "против". Присъедини се и "Възраждане". И дотук, всичко останало, без да мисли, диверсифицира доставките на ядрено гориво.
Заради политическото заиграване на ГЕРБ с "Уестингхаус" България остана без Втора атомна. А в началото на нулевите години под натиск на ЕС затворихме четирите ядрени блока в Козлодуй заради заиграването на Меглена Кунева с европейското ядрено лоби, което не иска разширяването на пазара на руската ядрена технология на Запад.
Сега същата групичка политици се е емнала да ни вкара в голяма беля. Руското ядрено гориво е разработено в съответствие с руската ядрена технология и страните като Чехия и Украйна, които експериментираха с американското гориво преди десетина години, с писъци се отказаха. Защото експериментите доведоха до неконтролируемо пукане на циркониевите тръби в реакторите и реална опасност от ядрена авария.
Всички в световната ядрена общност са наясно и затова избягват подобни експерименти в собствените си държави. А такива като България са полигон за всякакви мръсни опити в това отношение. Затова - чуждите лобисти нямат място в парламента.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ